ნიკოლოზ სამხარაძე იაპონიის პარლამენტის წევრებს შეხვდა
საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის თავმჯდომარე და იაპონიის პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფის ხელმძღვანელი ნიკოლოზ სამხარაძე, ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტის თავმჯდომარის პირველ მოადგილესთან, ირაკლი მეზურნიშვილთან ერთად, იაპონიის წარმომადგენელთა პალატის წევრებს კარენ მაკიშიმას და ჰიდეტო კავასაკის შეხვდა.
მხარეებმა საპარლამენტო თანამშრომლობის გაძლიერებასა  და მომავალ წელს დაგეგმილი ვიზიტების ურთიერთგაცვლის მნიშვნელობაზე ისაუბრეს.
შეხვედრისას ყურადღება საქართველოსა და იაპონიას შორის თანამშრომლობასა და ამ მხრივ დაგეგმილ კონკრეტულ პროექტებზე გამახვილდა. ისაუბრეს ბუნებრივ კატასტროფებზე რეაგირების მექანიზმის შექმნასა და მათი პრევენციის საკითხებზე, რაშიც იაპონიას დიდი გამოცდილება აქვს.
შეხვედრისას ასევე ისაუბრეს კიბერუსაფრთხოების კუთხით საქართველოსა და იაპონიას შორის თანამშრომლობაზე.
ორ ქვეყანას შორის სამომავლო ურთიერთობების საკითხზე საუბრისას მხარეებმა იაპონიისა და საქართველოს ქალაქების, წყალტუბოსა და ჰაკონეს დაძმობილების პერსპექტივა განიხილეს. აღინიშნა, რომ ორივე ქალაქი გამორჩეული კურორტია, რომლებიც სამკურნალო წყლებით არის ცნობილი.
პარლამენტში გამართულ შეხვედრაში  იაპონიის წარმომადგენელთა პალატის წევრი კარენ მაკიშიმა და იაპონიის ციფრული ტრანსფორმაციის საპარლამენტო ვიცე-მინისტრი, წარმომადგენელთა პალატის წევრი ჰიდეტო კავასაკი მონაწილეობდნენ, რომლებიც საქართველოს პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფის წევრები არიან.

Chair of the Foreign Relations Committee and Head of the Georgia–Japan Parliamentary Friendship Group, Nikoloz Samkharadze, on Tuesday met with members of Japan’s House of Representatives Karen Makishima and Hideto Kawasaki to discuss deepening bilateral parliamentary cooperation.
The meeting focused on strengthening interparliamentary ties and the importance of exchanging official visits planned for next year, which both sides described as a key step toward further enhancing political dialogue.
Particular attention was given to ongoing and prospective cooperation projects between Georgia and Japan. The parties discussed the development of mechanisms for responding to and preventing natural disasters, an area in which Japan has extensive expertise, as well as opportunities for closer cooperation in cybersecurity.
Looking ahead, the lawmakers also explored prospects for expanding people-to-people and regional ties, including the potential twinning of the resort cities of Tskaltubo and Hakone.