ნიკოლოზ სამხარაძე იტალიის სენატის საგარეო ურთიერთობათა და თავდაცვის კომისიის პრეზიდენტს შეხვდა
პარლამენტის საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის თავმჯდომარე ნიკოლოზ სამხარაძე, დელეგაციასთან ერთად, ოფიციალური ვიზიტით იტალიის რესპუბლიკაში იმყოფება.
ვიზიტის ფარგლებში, შეხვედრა გაიმართა იტალიის სენატის საგარეო ურთიერთობათა და თავდაცვის კომისიის პრეზიდენტ მაურიციო გასპარისთან.
მხარეებმა საქართველოსა და იტალიას შორის არსებული ორმხრივი ურთიერთობები და თანამშრომლობის პრიორიტეტული მიმართულებები განიხილეს. განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმო საპარლამენტო დონეზე კავშირების შემდგომ განვითარებას.
შეხვედრისას საუბარი შეეხო რეგიონული უსაფრთხოების გამოწვევებსა და მიმდინარე კონფლიქტებს, მათ შორის, რუსეთის აგრესიას უკრაინაში და ირანის ირგვლივ არსებულ ვითარებას.
ნიკოლოზ სამხარაძემ იტალიელ კოლეგას საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებში არსებულ მძიმე ვითარებასა და რუსეთიდან მომდინარე საფრთხეებზე მიაწოდა ინფორმაცია.
შეხვედრაზე განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმო საქართველოს მნიშვნელოვან როლს ევროკავშირის ენერგეტიკული უსაფრთხოების უზრუნველყოფის, ისევე როგორც „შუა დერეფნის“ პოტენციალის სრულად ათვისების პროცესში.
მხარეებმა ასევე ისაუბრეს საქართველოს ევროკავშირში გაწევრიანების დღის წესრიგზე, მათ შორის, თბილისსა და ბრიუსელს შორის არსებულ პრობლემურ საკითხებზე.
ხაზი გაესვა იტალიის მნიშვნელოვან როლს ამ სირთულეების დაძლევასა და საქართველო-ევროკავშირს შორის ღია დიალოგის აღდგენაში.
ქართულმა მხარემ იტალიელ სენატორს ინფორმაცია მიაწოდა საქართველოში მიმდინარე ეკონომიკური რეფორმებისა და ქვეყნის ეკონომიკური ზრდის მაჩვენებლების შესახებ.
თავის მხრივ, იტალიურმა მხარემ კიდევ ერთხელ დაადასტურა საქართველოს ევროინტეგრაციისადმი მტკიცე მხარდაჭერა.
აღინიშნა, რომ საქართველო იტალიისთვის უმნიშვნელოვანესი პარტნიორია, რის გამოც იტალიური მხარე მზად არის, ხელი შეუწყოს ქვეყანას საგარეო პოლიტიკური პრიორიტეტების მიღწევაში.
საქართველოს პარლამენტის საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის თავმჯდომარე ნიკოლოზ სამხარაძე, დელეგაციასთან ერთად, ოფიციალური ვიზიტით რომში, იტალიის რესპუბლიკაში იმყოფება.
დელეგაციის შემადგენლობაში შედიან: იტალიის რესპუბლიკის პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფის ხელმძღვანელი ვახტანგ თურნავა და იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარის პირველი მოადგილე თორნიკე ჭეიშვილი.

Italian representatives reiterated support for Georgia’s European integration and described Georgia as an important partner for Italy, according to the statement
A Georgian parliamentary delegation led by Nikoloz Samkharadze has held talks in Rome with Italian lawmakers on bilateral relations, regional security and Georgia’s European integration agenda.
According to the Georgian parliament’s press service, the delegation met Maurizio Gasparri during an official visit to Italy.
The sides discussed political and parliamentary cooperation between Georgia and Italy, with particular attention given to strengthening ties at the legislative level.
Talks also focused on regional security challenges and ongoing conflicts, including Russia’s war in Ukraine and developments surrounding Iran.
Samkharadze briefed the Italian side on the situation in Georgia’s Russian-occupied territories and what he described as threats stemming from Russia.
The meeting additionally addressed Georgia’s role in supporting the European Union’s energy security and the strategic importance of the Middle Corridor trade route linking Europe and Asia.
According to the Georgian side, discussions also covered Georgia’s EU accession agenda and existing difficulties in relations between Tbilisi and Brussels.
The Georgian parliament said Italy’s role in helping restore open dialogue between Georgia and the EU was emphasised during the talks.
Italian representatives reiterated support for Georgia’s European integration and described Georgia as an important partner for Italy, according to the statement.