ნიკოლოზ სამხარაძე - საკმაოდ რთულია იმის პროგნოზირება, თუ ვინ მოიგებს არჩევნებს იმდენად მცირეა სხვაობა კონკურენტებს შორის
პარლამენტის საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის თავმჯდომარე ნიკოლოზ სამხარაძე, რომელიც უნგრეთის 2026 წლის საპარლამენტო არჩევნებს აკვირდება, აცხადებს, რომ არჩევნები მშვიდ ვითარებაში მიმდინარეობს.
როგორც სამხარაძე აღნიშნავს, თბილისის დროით, შუაღამისას ცნობილი იქნება წინასწარი შედეგები.
"უნგრეთის საპარლამენტო არჩევნები დღეს თბილისის დროით 8 საათზე დაიწყო. ჩვენი დელეგაცია ამ არჩევნებს ეუთოს საპარლამენტო ასამბლეის ეგიდით აკვირდება ქალაქ სეგედში. აღსანიშნავია, რომ საკმაოდ მაღალია ამომრჩევლების აქტივობა. 11 საათისთვის ქალაქ სეგედში დაახლოებით 40% იყო ამომრჩეველთა აქტივობა და ელოდებიან, რომ ზოგადად უნგრეთის მასშტაბით დღეს ამომრჩეველთა აქტივობა იქნება 72%, რაც უპრეცედენტოდ მაღალი პროცენტია როგორც ზოგადად ევროპის ქვეყნებისთვის, ასევე, უნგრეთის შემთხვევაში. ამ არჩევნებს დაახლოებით 150-მდე საერთაშორისო დამკვირვებელი აკვირდება. როგორც ეუთოს საპარლამენტო ასამბლეიდან, ასევე ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეიდან. ჩვენ დავესწარით უბნის გახსნის პროცედურებს, რომელიც საკმაოდ წყნარ, მშვიდ ატმოსფეროში ჩატარდა. ზოგადად, შეგვიძლია ვთქვათ, რომ ჯერჯერობით არჩევნები საკმაოდ მშვიდ გარემოში მიმდინარეობს.
უნგრეთში არ არის გამოყენებული ელექტრონული აპარატურა. არჩევნები ტარდება ძველი ტრადიციული მეთოდით. თბილისის დროით, 9 საათისთვის უბნები დაიხურება და შუაღამისთვის ჩვენ უკვე გვეცოდინება წინასწარი შედეგები.
საკმაოდ რთულია იმის პროგნოზირება, თუ ვინ მოიგებს არჩევნებს იმდენად მცირეა სხვაობა კონკურენტებს შორის და ეს არის ერთ-ერთი ყველაზე კონკურენტუნარიანი არჩევნები უნგრეთის უახლეს ისტორიაში იქიდან გამომდინარე, რომ ორ ძირითად პარტიას შორის საკმაოდ პატარა პროცენტული სხვაობაა“, - განაცხადა ნიკოლოზ სამხარაძემ.

Nikoloz Samkharadze, Chair of the Foreign Relations Committee of the Georgian Parliament, on Sunday said it was difficult to predict the winner of Hungary’s 2026 parliamentary elections due to the narrow gap between competing parties.
Speaking while observing the vote, Samkharadze noted that the elections are being held in a calm environment and are highly competitive.
“The parliamentary elections in Hungary began at 8 a.m. Tbilisi time. Our delegation is monitoring the process in Szeged under the auspices of the OSCE Parliamentary Assembly,” he said.
Samkharadze said voter turnout has been high, reaching around 40 per cent in Szeged by 11 a.m., with nationwide turnout expected to hit approximately 72 per cent, a figure he described as unprecedented both for Hungary and Europe in general.
He added that around 150 international observers are monitoring the elections, including representatives from the OSCE Parliamentary Assembly and the Parliamentary Assembly of the Council of Europe.
Samkharadze said polling stations opened in a peaceful atmosphere and that voting is being conducted using traditional methods, without electronic equipment.
Polling stations are set to close at 9 p.m. Tbilisi time, with preliminary results expected around midnight.
“It is quite difficult to predict who will win, as the difference between the main competitors is very small. This is one of the most competitive elections in Hungary’s recent history,” he said.