ნიკოლოზ სამხარაძე ვატიკანის სახელმწიფო მდივანს პიეტრო პაროლინს შეხვდა
იტალიაში ვიზიტის ფარგლებში, პარლამენტის საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის თავმჯდომარე ნიკოლოზ სამხარაძე ვატიკანის სახელმწიფო მდივანს კარდინალ პიეტრო პაროლინს შეხვდა.
შეხვედრისას საუბრის ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი თემა საქართველოს ევროპული ინტეგრაციის პროცესი იყო. კარდინალი პიეტრო პაროლინი ამ ურთიერთობებში არსებული პრობლემატიკით დაინტერესდა.
მხარეებმა საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებში - აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში არსებულ მდგომარეობაზე ისაუბრეს.
განხილვის თემას ასევე წარმოადგენდა საქართველოს მნიშვნელოვანი სამშვიდობო როლი როგორც სომხეთ-აზერბაიჯანის კონფლიქტის მოგვარების, ისე ზოგადად რეგიონული უსაფრთხოების უზრუნველყოფის პროცესში.
დღესვე შედგა საქართველოს საპარლამენტო დელეგაციის აუდიენცია რომის პაპთან ლეო XIV-სთან.
შეხვედრებში პარლამენტის იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარის პირველი მოადგილე თორნიკე ჭეიშვილი და წმინდა საყდართან (ვატიკანი) საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი დავით მექვაბიშვილი მონაწილეობდნენ.

Georgian parliamentary delegation discusses EU integration and regional security in Vatican talks
Nikoloz Samkharadze, Chair of the Foreign Relations Committee of the Georgian Parliament, and Vatican Secretary of State Pietro Parolin on Friday discussed Georgia’s European integration process.
The Georgian Parliament’s press office said Cardinal Parolin expressed interest in the current challenges surrounding relations between Georgia and the European Union.
The parties also discussed the situation in Georgia’s occupied regions of Abkhazia and the Tskhinvali region.
Talks further focused on Georgia’s role in promoting peace in the South Caucasus, including efforts related to the Armenia-Azerbaijan conflict and broader regional security issues.
Earlier the same day, the Georgian parliamentary delegation held an audience with Pope Leo XIV at the Vatican.