საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის თავმჯდომარე ნიკოლოზ სამხარაძე ინდოეთის წამყვანი კვლევითი ცენტრის, Observer Research Foundation-ის მიერ ორგანიზებულ დისკუსიას გაუძღვა.
ნიკოლოზ სამხარაძემ საქართველოს საგარეო პოლიტიკურ პრიორიტეტებზე მოხსენებით გამოსვლისას ყურადღება გაამახვილა რუსეთის მიერ საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებში არსებულ ვითარებაზე, არაღიარების პოლიტიკასა და ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენის მშვიდობიან გეგმაზე. ასევე ისაუბრა ევროკავშირსა და ნატოში საქართველოს ინტეგრაციის პროცესსა და გამოწვევებზე.
საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის თავმჯდომარემ ყურადღება გაამახვილა ვაჭრობის დივერსიფიცირებაზე და მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყანასთან, მათ შორის, ინდოეთთან თავისუფალი ვაჭრობის შესახებ შეთანხმებების გაფორმების მნიშვნელობაზე.
ნიკოლოზ სამხარაძემ აგრეთვე ისაუბრა საქართველოს ეკონომიკური ზრდის ფაქტორებზე და საინვესტიციო პოტენციალზე, შუა დერეფანზე, ენერგეტიკულ და ლოჯისტიკურ პროექტებზე.
მოხსენების შემდეგ, კითხვა-პასუხის ფორმატში საუბარი გაგრძელდა საქართველო-ინდოეთის ურთიერთობების პრიორიტეტულ მიმართულებებზე, შავი ზღვის რეგიონში არსებულ უსაფრთხოების გარემოზე, უკრაინაში მიმდინარე რუსული აგრესიის ზეგავლენაზე, აზერბაიჯანსა და სომხეთს შორის მიმდინარე სამშვიდობო პროცესებსა და საქართველოს, როგორც მედიატორის მნიშვნელოვან როლზე, ასევე, გაეროს რეფორმირებისა და მრავალპოლუსიან მსოფლიო წესრიგში დიდი და პატარა ქვეყნების როლზე.
დისკუსიაში ინდოეთში აკრედიტებული დიპლომატიური კორპუსის, მედიის და აკადემიური წრეების წარმომადგენლები მონაწილეობდნენ.
ნიკოლოზ სამხარაძე ინდოეთში საპარლამენტო დელეგაციასთან ერთად იმყოფება, რომელსაც პარლამენტის თავმჯდომარე შალვა პაპუაშვილი ხელმძღვანელობს.
საპარლამენტო დელეგაციაში ასევე შედიან: ინდოეთის პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფის ხელმძღვანელი ვასილ ჩიგოგიძე, ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტის თავმჯდომარე შოთა ბერეკაშვილი, ფრაქცია „ქართული ოცნების“ თავმჯდომარის მოადგილე გრეტა წიწავა.

Chair of the Georgian Parliament’s Foreign Relations Committee Nikoloz Samkharadze on Tuesday led a discussion organised by one of India’s leading think tanks, the Observer Research Foundation (ORF), focusing on Georgia’s foreign policy priorities and regional developments in the South Caucasus.
Delivering remarks on Georgia’s strategic objectives, Samkharadze highlighted the situation in the Russian-occupied regions, the country’s policy of non-recognition and Georgia’s peaceful plan for restoring its territorial integrity. He also addressed the progress and challenges related to Georgia’s European Union and NATO integration processes.
The committee chair emphasised the importance of diversifying trade partnerships and expanding free trade agreements with countries around the world, including India. He noted that strengthening economic ties was a key component of Georgia’s long-term development strategy.
Samkharadze also discussed the drivers of Georgia’s economic growth, the country’s investment potential and major regional energy and logistics initiatives, including the Middle Corridor - a strategic East–West trade route linking Europe and Asia.
Following his presentation, the discussion continued in a Q&A format, covering priority areas of Georgia–India cooperation, the security environment in the Black Sea region, the impact of Russia’s ongoing aggression in Ukraine, the peace process between Azerbaijan and Armenia and Georgia’s important role as a mediator. Participants also discussed UN reform and the role of both large and small states in an emerging multipolar world order.
The event brought together members of the diplomatic corps accredited in India, as well as representatives of the media and academic community.
Samkharadze is currently in India as part of a parliamentary delegation led by Speaker Shalva Papuashvili.