ნინო ლომჯარია – რატომ იღებთ ამ გადაწყვეტილებას ადამიანების სიცოცხლის უფლების ხარჯზე
სახალხო დამცველის ნინო ლომჯარას თქმით, მისი მიმართვის ადრესატი პრემიერია, რომელსაც აქვს უფლება არსებული ეპიდვითარებიდან გამომდინარე გამოაცხადოს საგანგებო მდგომარეობა.
“ჩემი მიმართვის ადრესატი იყო პრემიერ-მინისტრი. მას აქვს უფლება, რომ გამოაცხადოს საგანგებო მდგომარეობა და საგანგებო მდგომარეობა არის არჩევნების გადადების ერთადერთი საფუძველი, საგანგებო მდგომარეობის გამოცხადების საფუძველი არის ეპიდემიოლოგიური მდგომარეობა. ასევე მივმართავ ეპიდემიოლოგებსაც, გააკეთონ თავიანთი პროგნოზები და გვითხრან, რამდენად ელოდებიან არჩევნების შემდეგ ინფიცირებულების ზრდას და არის თუ არა მზად ჯანდაცვის სექტორი.
თუ ყველა ვაღიარებთ, რომ არჩევნები ზრდის მობილობას, შესაბამისად ზრდის ინფიცირებულთა რაოდენობას, მაშინ რა გეგმა აქვს სახელმწიფოს ერთ თვეში, როდესაც გვექნება არჩევნები და დიდი ალბათობით კიდევ უფრო გაიზრდება ინფიცირებულთა რაოდენობა. რატომ იღებთ ამ გადაწყვეტილებას ადამიანების სიცოცხლის უფლების ხარჯზე”, – აცხადებს ნინო ლომჯარია