საია მოუწოდებს ანტიკორუფციულ ბიუროსა და სასამართლოს, იხელმძღვანელონ კანონის მოთხოვნებისა და სამართლებრივი პრინციპების დაცვით, თავისი საქმიანობა წარმართონ შესაბამისი დასაბუთების საფუძველზე და მონიტორინგის განხორციელების პროცესში შეაფასონ პირთა ძირითადი უფლებების არათანაზომიერი შეზღუდვის რისკები, – ამის შესახებ საიას თავმჯდომარემ ნონა ქურდოვანიძემ განაცხადა.
მისივე თქმით, 2024 წელს კანონმდებლობაში განხორციელებული ცვლილებებით, ანტიკორუფციულ ბიუროს მიენიჭა უფლებამოსილება, პოლიტიკური პარტიის, საარჩევნო სუბიექტის ან განცხადებული საარჩევნო მიზნის მქონე პირის ფინანსური საქმიანობის მონიტორინგის მიზნით, ნებისმიერი პირისაგან გამოითხოვოს ინფორმაცია იმისათვის, რომ გამოირიცხოს ანტიკორუფციული ბიუროს თვითნებური გადაწყვეტილებების რისკები.
“საია წარმოგიდგენთ განცხადებას, რომელიც უკავშირდება ანტიკორუფციული ბიუროს მიერ “აირჩიე ევროპის” საქმიანობასთან დაკავშირებული ინფორმაციის გამოთხოვის საკითხს. 2024 წლის 6 სექტემბერს ანტიკორუფციულმა ბიურომ მიმართა თბილისის საქალაქო სასამართლოს შუამდგომლობით ორგანიზაცია “აირჩიე ევროპის” და მისი დამფუძნებლების საბანკო ანგარიშებზე განხორციელებული ტრანზაქციების, ასევე, აქტივებთან დაკავშირებული ინფორმაციის გამოთხოვის თაობაზე. ამავე დღეს სასამართლომ დააკმაყოფილა შუამდგომლობა. საიამ შეისწავლა, როგორც წარმოდგენილი შუამდგომლობა, ასევე სასამართლოს მიერ გამოცემული ბრძანება. შესწავლილ დოკუმენტებზე დაყრდნობით, მიგვაჩნია, რომ იკვეთება არაერთი პრობლემური გარემოება, რომელსაც გაგაცნობთ. 2024 წელს კანონმდებლობაში განხორციელებული ცვლილებებით, ანტიკორუფციულ ბიუროს მიენიჭა უფლებამოსილება, პოლიტიკური პარტიის, საარჩევნო სუბიექტის ან განცხადებული საარჩევნო მიზნის მქონე პირის ფინანსური საქმიანობის მონიტორინგის მიზნით, ნებისმიერი პირისაგან გამოითხოვოს ინფორმაცია იმისათვის, რომ გამოირიცხოს ანტიკორუფციული ბიუროს თვითნებური გადაწყვეტილებების რისკები, კანონით გათვალისწინებულია სასამართლოს კონტროლის მექანიზმი. იმ შემთხვევაში, თუ მონიტორინგის განხორციელება დაწყებულია მოძრაობა ორგანიზაცია “აირჩიე ევროპის” მიმართ, არ არის დასაბუთებული, ვრცელდება თუ არა ანტიკორუფციული ბიუროს მანდატი ამ ტიპის საქმიანობაზე. ასევე, არ არის დასაბუთებული გამოთხოვილი ინფორმაციის მოცულობის საჭიროება და მიზანთან თავსებადობა. იმ პირობებში, როდესაც ანტიკორუფციული ბიუროს ინსტიტუციური დამოუკიდებლობა არ არის მიღწეული, მის მიერ მიღებული დაუსაბუთებელი გადაწყვეტილებები წარმოშობს ეჭვებს ანტიკორუფციული ბიუროს მანდატის თვითნებური გამოყენების თაობაზე. ამგვარი გადაწყვეტილებები აჩენს ინსტიტუტის მიმართ ნდობის შემცირების რისკს. ასეთ პირობებში, კიდევ უფრო მნიშვნელოვანია სასამართლომ შეასრულოს ბალანსისა და უფლებების დაცვის გარანტის ფუნქცია და უზრუნველყოს საქმის სამართლიანი და მიუკერძოებელი განხილვა. თუმცა, მოცემულ შემთხვევაში, პირველი ინსტანციის სასამართლომ ვერ შეასრულა მასზე დაკისრებული ფუნქციები. სასამართლოს მიერ მიღებული ბრძანება არ სცემს პასუხებს საქმისათვის მნიშვნელოვან არცერთ კითხვას.
საია მოუწოდებს ანტიკორუფციულ ბიუროსა და სასამართლოს, იხელმძღვანელონ კანონის მოთხოვნებისა და სამართლებრივი პრინციპების დაცვით, თავისი საქმიანობა წარმართონ შესაბამისი დასაბუთების საფუძველზე და მონიტორინგის განხორციელების პროცესში შეაფასონ პირთა ძირითადი უფლებების არათანაზომიერი შეზღუდვის რისკები”, – განაცხადა ნონა ქურდოვანიძემ.

The Georgian Young Lawyers’ Association (GYLA) has urged the Anti-Corruption Bureau and the court to adhere to legal requirements and principles in their operations. Nona Kurdovanidze, the chairwoman of GYLA, on Monday emphasized the importance of conducting activities with proper justification and assessing the risks of disproportionately restricting individuals’ basic rights during monitoring.
Kurdovanidze highlighted changes in 2024 legislation that granted the Anti-Corruption Bureau the authority to request information from any person for monitoring the financial activities of political parties, electoral entities, or individuals with declared electoral goals. The goal of these changes was to minimize the risk of arbitrary decisions by the bureau.
She specifically addressed a recent case involving the Vote for Europe movement, in which the Anti-Corruption Bureau filed a petition on September 6, 2024, with the Tbilisi City Court. The bureau sought information on the organization’s transactions and assets, as well as the bank accounts of its founders. The court approved the request on the same day.
GYLA reviewed the petition and court order, finding “several concerning issues”. Kurdovanidze expressed doubts about whether the Anti-Corruption Bureau’s mandate applied to monitoring the financial activities of the organization. Additionally, she questioned the justification for the scope of the requested information, which seemed “disproportionate” to the purpose of the investigation.
Kurdovanidze further noted that, given the bureau’s “lack of institutional independence”, its decisions could appear “arbitrary and undermine public trust” in the institution. She stressed the importance of the court acting as a balancing force and protecting rights through “fair and impartial proceedings”. However, she criticized the first-instance court for “failing” to provide answers to key questions in this case.
GYLA continues to call on the Anti-Corruption Bureau and the court to ensure their actions are legally justified and respect individuals’ fundamental rights.