სუსის ინფორმაციით, რუსეთის საოკუპაციო ძალების მიერ 2023 წლის 3 ივლისს, გორის მუნიციპალიტეტის სოფელ გუგუტიანთკარის მიმდებარედ უკანონოდ დაკავებული ლაშა ხეთერელი და მიმდინარე წლის 10 სექტემბერს გორის მუნიციპალიტეტის სოფელ წითელუბნის მიმდებარედ უკანონოდ დაკავებული უჩა ჯოხაძე თავისუფალნი არიან და ცენტრალური ხელისუფლების მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე იმყოფებიან.
“ლაშა ხეთერელის და უჩა ჯოხაძის უკანონო პატიმრობიდან გათავისუფლების პროცესში აქტიურად გამოიყენებოდა როგორც საქართველოში ევროკავშირის მონიტორინგის მისიის (EUMM) მიერ ოპერირებადი „ცხელი ხაზის“ მექანიზმი, ისე ცენტრალური ხელისუფლების ხელთ არსებული ყველა რელევანტური ინსტრუმენტი.
საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებსა და საოკუპაციო ხაზის გასწვრივ განხორციელებულ ყველა დესტრუქციულ ქმედებაზე პასუხისმგებლობა საოკუპაციო ძალას ეკისრება.
ცენტრალური ხელისუფლება, საერთაშორისო პარტნიორებთან ერთად, განაგრძობს აქტიურ მუშაობას ოკუპირებულ ტერიტორიებზე უკანონო პატიმრობაში მყოფი საქართველოს ყველა მოქალაქის გასათავისუფლებლად”, – აღნიშნულია ინფორმაციაში.

Georgian citizens Lasha Khetereli and Ucha Jokhadze, illegally detained by Russian occupation forces last year, have been released, the State Security Service (SSS) of Georgia reported on Friday. Both men are now on territory controlled by the central government.
Khetereli was detained near the village of Gugutiantkari on July 3, 2023, while Jokhadze was detained near Tsitelubani on September 10, 2023.
The SSS underlined that the release was facilitated through the EU Monitoring Mission’s hotline and other diplomatic efforts.
“The responsibility for all destructive actions carried out in the occupied regions of Georgia and along the occupation line rests with the occupying forces. The central government, together with international partners, continues to actively work towards the release of all Georgian citizens unlawfully detained in the occupied territories,” the statement from the State Security Service reads.