პარლამენტმა "საარჩევნო კოდექსში" ცვლილებას პირველი მოსმენით მხარი დაუჭირა
პარლამენტმა პირველი მოსმენით განიხილა და 80 ხმით 9-ის წინააღმდეგ მხარი დაუჭირა "საარჩევნო კოდექსში“ ცვლილებას, რომელიც საარჩევნო პროცედურების, მათ შორის, საერთაშორისო დამკვირვებლებისა და მათი თანმხლები თარჯიმნის რეგისტრაციასთან დაკავშირებული ცალკეული საკითხების დაზუსტებას ითვალისწინებს.
საკითხი განსახილველად საპროცედურო საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარემ დავით მათიკაშვილმა წარადგინა.
ორგანული კანონის პროექტის თანახმად, საარჩევნო კომისიის სხდომაზე პირის მიერ სხდომის ფოტო-ვიდეოგადაღების და აუდიომონიტორინგის წესი ცესკოს დადგენილებით განისაზღვრება.
ცვლილების თანახმად, საერთაშორისო დამკვირვებელი შეიძლება იყოს მხოლოდ უცხო ქვეყნის მოქალაქე, 18 წლის ასაკიდან.
ორგანული კანონის პროექტით ასევე დგინდება საერთაშორისო დამკვირვებლის თანმხლები თარჯიმნის რეგისტრაციის პროცედურები.
კანონპროექტის ავტორები და ინიციატორები არიან პარლამენტის წევრები: არჩილ გორდულაძე, თორნიკე ჭეიშვილი, რატი იონათამიშვილი, ალუდა ღუდუშაური, დავით მათიკაშვილი, გურამ მაჭარაშვილი, აკაკი ალადაშვილი, თენგიზ შარმანაშვილი, ალექსანდრე ტაბატაძე და ირაკლი შატაკიშვილი.

Parliament approves first reading of amendments to election code
The changes also specify that an international observer may only be a foreign citizen aged 18 or older
The Georgian Parliament approved in its first reading amendments to the Election Code, with 80 votes in favor and 9 against.
The draft law was presented by the Chair of the Parliamentary Committee on Procedural Issues, David Matikashvili.
According to the proposed amendments to the organic law, the procedures for photo and video recording and audio monitoring during sessions of election commissions will be determined by a decree of the Central Election Commission of Georgia.
The changes also specify that an international observer may only be a foreign citizen aged 18 or older.
In addition, the draft law establishes procedures for the registration of interpreters accompanying international observers.
The bill was authored and initiated by Members of Parliament Archil Gorduladze, Tornike Cheishvili, Rati Ionatamishvili, Aluda Gudushauri, David Matikashvili, Guram Macharashvili, Akaki Aladashvili, Tengiz Sharmanashvili, Aleksandre Tabatadze, and Irakli Shatakishvili.