Passport Index-ის 2026 წლის მონაცემებით, საქართველო ყველაზე ძლიერი პასპორტების ჩამონათვალში მსოფლიოში 33-ე ადგილზეა
Passport Index-ის 2026 წლის მონაცემებით, საქართველო ყველაზე ძლიერი პასპორტების ჩამონათვალში 33-ე ადგილზეა მსოფლიოში, რაც იმას ნიშნავს, რომ საქართველოს მოქალაქეებს 133 ქვეყანაში უვიზოდ ან გამარტივებული წესით შესვლა შეუძლიათ.
აქედან 79 ქვეყანაში მოქალაქეები სრულიად უვიზოდ შედიან, 50 ქვეყანაში აეროპორტშივე იღებენ ვიზას, ხოლო ოთხ ქვეყანაში ელექტრონულ ნებართვას საჭიროებენ. საქართველოს მოქალაქეებს ვიზის მიღება ესაჭიროებათ 65 ქვეყანაში, მათ შორის აშშ-სა და იაპონიაში.
2023-2024 წელს იმავე რეიტინგში საქართველო 32-ე ადგილს იკავებდა 135 ქვეყანაში უვიზოდ შესვლის ხელმისაწვდომობით.

Georgia ranks 33rd in global passport power index for 2026
Georgia has ranked 33rd worldwide among the strongest passports, according to the Passport Index 2026 that measures the number of destinations a passport holder can access visa-free or with visa-on-arrival.
The ranking means that Georgian citizens can travel to 133 countries visa-free or with simplified entry procedures. Of these, 79 countries allow completely visa-free entry, 50 issue visas on arrival, and four require electronic travel authorisation.
Georgian passport holders need to obtain a visa in 65 countries, including the United States and Japan.
In the 2023–2024 edition of the index, Georgia ranked 32nd, with access to 135 countries without a traditional visa.
Previously, Georgia placed 34th in 2022 and 35th in 2021. In 2017, the country ranked 45th in the same global passport power rating, reflecting a long-term improvement in travel access for Georgian citizens.