გერმანიის კონსტიტუციის 23-ე მუხლი და კონკრეტული კანონი პარლამენტის თანხმობას მოითხოვს გაწევრიანების შესახებ მოლაპარაკებების გახსნისთვის. არსებულ ვითარებაში, შანსი არ არსებობს საქართველოსთვის ეს მოხდეს, – ამის შესახებ გერმანიის ელჩი პიტერ ფიშერი სოციალურ ქსელში წერს.
“პარლამენტის წევრი ანტონ ჰოფრაიტერი, ბუნდესტაგის ევროკავშირის საქმეების კომიტეტის თავმჯდომარე თბილისში იყო 24 საათით. დასკვნა: გერმანიის კონსტიტუციის 23-ე მუხლი და კონკრეტული კანონი (გერმანელი იურისტებისთვის: EUZBBG) პარლამენტის თანხმობას მოითხოვს გაწევრიანების შესახებ მოლაპარაკებების გახსნისთვის. არსებულ ვითარებაში, შანსი არ არსებობს საქართველოსთვის ეს მოხდეს”, – წერს პიტერ ფიშერი.

Germany’s Ambassador to Georgia, Peter Fischer, has cited constitutional and legal requirements as barriers to opening EU accession negotiations for Georgia, stating that as things stand, it is “no way” feasible.
In a recent social media post, Fischer summarized the findings of Anton Hofreiter, Chair of the Bundestag’s EU Affairs Committee, who he said had spent 24 hours in Tbilisi.
The diplomat said the “article 23 of German Constitution and a specific law – for German lawyers EUZBBG – require approval of Parliament for opening accession negotiations. As things stand now, NO WAY this will happen”.