2015 წელს მომხდარი, გიორგი კვარაცხელიას ჯგუფურად, განზრახ მკვლელობის სისხლის სამართლის საქმე გახსნილია. აღნიშნულ სისხლის სამართლის საქმეზე ორ პირს ბრალდება წარედგინება, - ამის შესახებ პროკურატურაში გამართულ ბრიფინგზე განაცხადეს.
"გვსურს, საზოგადოებას მივაწოდოთ ინფორმაცია აღნიშნულ სისხლის სამართლის საქმეზე ბოლო პერიოდში ჩატარებული ინტენსიური საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად დადგენილი გარემოებების და ფაქტების შესახებ.
საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროში, საქართველოს პროკურატურის ზედამხედველობით ჩატარებული გამოძიებით დადგინდა, რომ დავით დეკანოსიძემ და თორნიკე კაჭარავამ, ამ უკანასკნელის ძმასთან წარსულში მომხდარი უთანხმოების გამო, გიორგი კვარაცხელიაზე შურისძიება და მისი ჯგუფურად მკვლელობა განიზრახეს.
2015 წლის 25 დეკემბერს, თორნიკე კაჭარავა მართლსაწინააღმდეგოდ შეძენილი 7,65 კალიბრის მქონე, ხოლო დავით დეკანოსიძე ასევე მართლსაწინააღმდეგოდ შეძენილი 9მმ კალიბრის მქონე ცეცხლსასროლი იარაღებით შეიარაღებულები მივიდნენ თბილისში, გურამ ფანჯიკიძის ქუჩა №3ბ-ში მდებარე გიორგი კვარაცხელიას საცხოვრებელ კორპუსთან და დაახლოებით 20:36 საათზე, მაშინ როდესაც გიორგი კვარაცხელია ეზოში იმყოფებოდა, ბრალდებულებმა მრავლობითი გასროლა განახორციელეს მისი მიმართულებით, რის შედეგადაც გიორგი კვარაცხელიამ თავის არეში მიიღო ცეცხლნასროლი ჭრილობა ქალას ძვლების და თავის ტვინის დაზიანებებით და მიუხედავად აღმოჩენილი დახმარებისა, სამედიცინო დაწესებულებაში გარდაიცვალა.
ბრალდებულებს, თორნიკე კაჭარავას ბრალდება პენიტენციურ დაწესებულებაში, ხოლო დავით დეკანოსიძეს დაუსწრებლად წარედგინებათ საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 109-ე მუხლის მეორე ნაწილის „ე“ ქვეპუნქტით (ძვ. რედაქცია, განზრახ მკვლელობა ჩადენილი ჯგუფურად), რაც სასჯელის სახედ და ზომად თავისუფლების 17 წლამდე აღკვეთას ითვალისწინებს.
პროკურატურა ბრალდებულების მიმართ აღკვეთის ღონისძიების სახით, პატიმრობის გამოყენების შუამდგომლობით სასამართლოს კანონით დადგენილ ვადაში მიმართავს.
დავით დეკანოსიძეზე გამოცხადდება ძებნა.
შინაგან საქმეთა სამინისტროში სისხლის სამართლის საქმეზე გამოძიება გრძელდება, აღნიშნულ საქმესთან შემხებლობაში მყოფი სხვა პირების დადგენის მიზნით", - განაცხადეს ბრიფინგზე.

Prosecutors will ask the court to order pre-trial detention for both suspects, while Dekanosidze will be placed on the wanted list
Georgia’s Prosecutor General's Office on Thursday announced that the 2015 murder of Giorgi Kvaratskhelia has been solved and that two people will be charged with committing the killing as a group.
An investigation conducted by the Interior Ministry under prosecutorial supervision established that Davit Dekanosidze and Tornike Kacharava allegedly decided to take revenge on Kvaratskhelia and kill him following an earlier dispute involving Kacharava's brother.
Investigators alleged that on 25 December 2015, Kacharava and Dekanosidze, armed with illegally acquired firearms, went to Kvaratskhelia's residential building on Guram Panjikidze Street in Tbilisi.
At around 8:36 p.m., the suspects allegedly fired multiple shots at Kvaratskhelia while he was in the courtyard. He was taken to hospital but later died from his injuries.
Kacharava will be formally charged while in a penitentiary institution, while Dekanosidze will be charged in absentia under Article 109 of Georgia's Criminal Code for intentional murder committed by a group. The offence carries a sentence of up to 17 years in prison.
Prosecutors will ask the court to order pre-trial detention for both suspects, while Dekanosidze will be placed on the wanted list.