პროკურატურა 4 ოქტომბრის აქციასთან დაკავშირებით დაკავებული 16 პირისთვის პატიმრობას, გიორგი ჩახუნაშვილისთვის კი საპატიმრო გირაოს მოითხოვს
პროკურატურამ სტრატეგიული და განსაკუთრებული მნიშვნელობის მქონე ობიექტის ჯგუფურად ხელში ჩაგდების მცდელობისა და ჯგუფურ ძალადობაში მონაწილეობის ფაქტებზე ბრალდება კიდევ 17 პირს წარუდგინა.
"შინაგან საქმეთა სამინისტროში, 2025 წლის 4 ოქტომბრის მოვლენებთან დაკავშირებით მიმდინარე გამოძიების ფარგლებში დადგინდა, რომ  ამირან დოლიშვილმა, გიორგი ქორქიამ, ზაქრო ალბუთაშვილმა, ირაკლი ჩხვირკიამ, ანტონ უპერმა, ანტონ ვარდანიძემ, გიორგი მულაძემ, ხვიჩა გოგოხიამ, გიორგი ჩახუნაშვილმა, რამაზ მამულაძემ, გენადი კუპრეიშვილმა, ალექსანდრე ჩილაჩავამ, სულხან ტუღუშმა, ლევან ჯიქიამ და ლაშა ივანაძემ სხვა პირებთან ერთად, ჯგუფური ძალადობის უკვე დაკავებული ორგანიზატორების მოწოდებების შესაბამისად, სტრატეგიული ობიექტის ხელში ჩაგდების მიზნით, იერიში მიიტანეს და ფიზიკური ზემოქმედებით დააზიანეს საქართველოს პრეზიდენტის ადმინისტრაციული შენობის დამცავი ღობე და ეზოში შეიჭრნენ. შენობის ხელში ჩაგდებისა და ეზოში მობილიზებული სამართალდამცველების წინააღმდეგობის დაძლევის მიზნით, ბრალდებულები მათ მიმართ გამოხატავდნენ აგრესიას, ისროდნენ რკინის კონსტრუქციებს და სხვადასხვა საგნებს, აყენებდნენ ფიზიკურ და სიტყვიერ შეურაცხყოფას, რითაც საფრთხეს უქმნიდნენ მათ სიცოცხლესა და ჯანმრთელობას. ამავდროულად, პრეზიდენტის სასახლის მიმდებარე ტერიტორიაზე,  დაკავებული კიდევ ორი პირი - ია დარახველიძე და ავთანდილ სურმანიძე სხვა პირებთან ერთად სამართალდამცველების წინააღმდეგობის დაძლევის მიზნით, მათ მიმართ ახორციელებდნენ აქტიურ ძალადობრივ მოქმედებებს, გამოხატავდნენ აგრესიას და მათი მიმართულებით ისროდნენ სხვადასხვა ნივთებს, რითაც საფრთხეს უქმნიდნენ მათ სიცოცხლეს და ჯანმრთელობას.
სამართალდამცველებმა ბრალდებულები მოსამართლის განჩინების საფუძველზე 8, 9 და 10 ოქტომბერს დააკავეს.
ამირან დოლიშვილს, გიორგი ქორქიას, ზაქრო ალბუთაშვილს, ირაკლი ჩხვირკიას, ანტონ უპერს (დაუსწრებლად), ანტონ ვარდანიძეს (დაუსწრებლად), გიორგი მულაძეს, ხვიჩა გოგოხიას, გიორგი ჩახუნაშვილს, რამაზ მამულაძეს, გენადი კუპრეიშვილს, ალექსანდრე ჩილაჩავას, სულხან ტუღუშს, ლევან ჯიქიასა და ლაშა ივანაძეს ბრალდება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 19-222-ე მუხლის მე-2 ნაწილის "ა“ ქვეპუნქტით (სტრატეგიული და განსაკუთრებული მნიშვნელობის ობიექტის ხელში ჩაგდების  მცდელობა, ჩადენილი ჯგუფურად) და 225-ე მუხლის მეორე ნაწილით (ჯგუფურ ძალადობაში მონაწილეობა) წარედგინათ, რაც სასჯელის სახედ და ზომად თავისუფლების ექვს წლამდე აღკვეთას ითვალისწინებს.
ია დარახველიძესა და ავთანდილ სურმანიძეს ბრალდება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 225-ე მუხლის მეორე ნაწილით (ჯგუფური ძალადობაში მონაწილეობა) წარედგინათ, რაც სასჯელის სახედ და ზომად თავისუფლების ექვს წლამდე აღკვეთას ითვალისწინებს.
პროკურატურამ 14 ბრალდებულის მიმართ აღკვეთის ღონისძიების სახით პატიმრობის გამოყენების შუამდგომლობით სასამართლოს უკვე მიმართა, ორი ბრალდებულის  მიმართ პატიმრობის გამოყენების შუამდგომლობით კანონით დადგენილ ვადაში მიმართავს, რაც შეეხება ბრალდებულ გიორგი ჩახუნაშვილს სხვადასხვა ობიექტური გარემოებების გათვალისწინებით, პროკურატურამ სასამართლოს მასთან მიმართებაში აღკვეთის ღონისძიების სახით საპატიმრო გირაოს გამოყენების შუამდგომლობით მიმართა.
როგორც საზოგადოებისთვის ცნობილია, აღნიშნულ სისხლის სამართლის საქმეზე უკვე ბრალდებულები არიან და პატიმრობაში იმყოფებიან ზემოთ აღწერილი დანაშაულებრივი ქმედების უშუალო ორგანიზატორები - პაატა ბურჭულაძე, მურთაზ ზოდელავა, ირაკლი ნადირაძე, პაატა მანჯგალაძე და ლაშა ბერიძე. ამავდროულად 2025 წლის 4 ოქტომბერს მომხდარ ფაქტზე დამატებით ბრალდებულია სხვა 26 პირი, რომელთაც ასევე შეფარდებული აქვთ პატიმრობა", - აცხადებენ პროკურატურაში.

As for Giorgi Chakhunashvili, prosecutors said the decision to seek bail instead of detention was based on “various objective factors"
The Prosecutor’s Office of Georgia has requested that the court impose bail as a preventive measure against Doctor Giorgi Chakhunashvili, who was detained in connection with the events that took place in Tbilisi on October 4.
At a briefing on Friday, the Prosecutor’s Office said that “considering various objective circumstances, the prosecution has filed a motion with the court to apply bail as a preventive measure in the case of Giorgi Chakhunashvili.”
In the same statement, prosecutors announced that charges have been brought against 17 additional individuals for their alleged involvement in the attempted seizure of a facility of strategic and special importance and participation in group violence.
According to the Prosecutor’s Office, Amiran Dolishvili, Giorgi Korkia, Zakro Albutashvili, Irakli Chkhvirkia, Anton Upers (in absentia), Anton Vardanidze (in absentia), Giorgi Muladze, Khvicha Gogokhia, Giorgi Chakhunashvili, Ramaz Mamuladze, Genadi Kupreishvili, Aleksandre Chilachava, Sulkhan Tugushi, Levan Jikia, and Lasha Ivanadze have been charged under Articles 19-222(2)(a) and 225(2) of the Criminal Code of Georgia, which carry penalties of up to six years in prison.
Additionally, Ia Darakhvelidze and Avtandil Surmanidze have been charged under Article 225(2) (participation in group violence).
The Prosecutor’s Office said it has already filed motions seeking pre-trial detention for 14 of the accused, while similar motions will be submitted for two others within the legally prescribed timeframe.
As for Giorgi Chakhunashvili, prosecutors said the decision to seek bail instead of detention was based on “various objective factors.”
The investigation relates to the October 4 attempt to seize a strategic facility in Tbilisi, an incident that led to clashes and dozens of arrests. The alleged organizers of the unrest - Paata Burchuladze, Murtaz Zodelava, Irakli Nadiradze, Paata Manjgaladze, and Lasha Beridze - remain in custody. In total, 26 other individuals have also been charged and detained in connection with the same case.