პროკურატურამ დიდი ოდენობით თანხის თაღლითობით დაუფლების მცდელობის ფაქტზე ერთ პირს ბრალდება წარუდგინა.
"საქართველოს სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის ანტიკორუფციული სააგენტოს მიერ ჩატარებული გამოძიებით დადგინდა, რომ საქართველოს მოქალაქე უცხო ქვეყნის მოქალაქეს გავლენიანი ნაცნობების მეშვეობით საქართველოში ერთწლიანი ბინადრობის ნებართვის მიღებას შეჰპირდა, რის სანაცვლოდაც მას 5 600 ამერიკული დოლარი მოსთხოვა. მოთხოვნილი თანხის ნაწილი ბრალდებულმა უცხო ქვეყნის მოქალაქეს მის ანგარიშზე ჩაარიცხინა, ნაწილი კი - 2500 აშშ დოლარი 2025 წლის მაისში და ივნისში შეხვედრებისას გამოართვა.
დაკავებულს ბრალდება დიდი ოდენობით თაღლითობის მცდელობის ფაქტზე წარედგინა, რაც სასჯელის სახედ და ზომად თავისუფლების ცხრა წლამდე აღკვეთას ითვალისწინებს.
პროკურატურა სასამართლოს კანონით დადგენილ ვადაში მიმართავს, ბრალდებულისთვის აღკვეთის ღონისძიების სახით პატიმრობის შეფარდების შესახებ", - აცხადებენ პროკურატურაში.

The suspect has been charged with attempted large-scale fraud, a crime punishable by up to nine years in prison under Georgian law
Georgian prosecutors have charged a man with attempting to fraudulently obtain a large sum of money by falsely promising to secure a residence permit for a foreign national.
The Prosecutor’s Office on Thursday said an investigation conducted by the Anti-Corruption Agency of Georgia’s State Security Service had found that the accused - a Georgian citizen - offered to help a foreign national obtain a one-year residence permit in Georgia. In return, he allegedly demanded $5,600, claiming he could facilitate the process through his influential connections.
Part of the requested sum was reportedly wired directly to the suspect’s bank account, while the remaining $2,500 was handed over in person during meetings in May and June 2025.
The suspect has been charged with attempted large-scale fraud, a crime punishable by up to nine years in prison under Georgian law.
The Prosecutor’s Office confirmed it will formally request pre-trial detention as a preventive measure within the legally prescribed timeframe.