რობერტ ბროვდი - თქვენი ხელები უკრაინელების სისხლშია გასვრილი და ჩვენ ამას დავიმახსოვრებთ
უკრაინის უპილოტო საფრენი სისტემების ძალების მეთაური, ეთნიკური უნგრელი რობერტ ბროვდი, რომელიც ცნობილია როგორც „მაგიარი“, ვიქტორ ორბანის მთავრობის მიერ "დრუჟბას" ნავთობსადენზე თავდასხმების შემდეგ ქვეყანაში შესვლის აკრძალვას გამოეხმაურა.
“სანქციები და უნგრეთში შემოსვლაზე შეზღუდვები უკანალში გაიკეთეთ, ბატონო "ძვლებზე მოცეკვავე“. მე უკრაინელი ვარ და მამაჩემის სამშობლოში თქვენს შემდეგ ჩამოვალ. უნგრეთში საკმარისი ნამდვილი უნგრელია და ერთ დღესაც მათ მობეზრდებით.
თქვენ არა უნგრეთის სუვერენიტეტს, არამედ საკუთარ ბინძურ ჯიბეებს იცავთ, რომლებიც სავსეა იაფი, დასანქცირებული ნედლი მასალებით, რისი შესყიდვაც ხელს უწყობს სისხლიანი ფულის დაგროვებას, თქვენ თანამონაწილე ხართ იმ სისხლიანი ფულის გამრავლებაში, რომელიც რაკეტებად და „შაჰიდებად“ დაფრინავენ უკრაინის მშვიდობიან ქალაქებზე და მხოლოდ დღეს 2025 წლის 28 აგვისტოს, კიევში ათობით უკრაინელი მოკალით. თქვენი ხელები იდაყვებამდე უკრაინულ სისხლშია გასვრილი და ჩვენ ეს გვემახსოვრება“, - წერს "მადიარი".
უნგრეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა პიტერ სიარტომ განაცხადა, რომ უნგრეთსა და შენგენის ზონაში შესვლა აუკრძალეს იმ უკრაინული სამხედრო დანაყოფის მეთაურს, რომელიც პასუხისმგებელია მილსადენ „დრუჟბაზე“ ბოლო თავდასხმაზე.

Robert Brovdi, the ethnic Hungarian commander of Ukraine’s Unmanned Aerial Systems Forces, on Thursday criticised Hungarian Prime Minister Viktor Orbán’s government after being barred from entering the country following drone strikes on the Druzhba oil pipeline.
“Take your sanctions and travel restrictions and put them where they belong, Mr. ‘dancer on bones.’ I am Ukrainian, and I will come to my father’s homeland after you are gone. There are enough true Hungarians in Hungary, and one day they will tire of you”, he wrote in a social media post.
“You are not defending Hungary’s sovereignty but your dirty pockets, filled with cheap, sanctioned raw materials. By buying them, you help accumulate blood money — money that turns into rockets and Shaheds raining down on peaceful Ukrainian cities. Only today, on August 28, 2025, dozens of Ukrainians were killed in Kyiv. Your hands are stained with Ukrainian blood up to the elbows, and we will remember this”, he added,
Hungarian Foreign Minister Péter Szijjártó confirmed that Hungary, along with the broader Schengen area, imposed an entry ban on the Ukrainian commander, citing his unit’s responsibility for recent attacks on the Druzhba pipeline.