რომან გოცირიძე - არაბული პროექტი არის ფანტაზიებისა და სარისკო რეალობის ნაჯვარი
არაბული პროექტი არის ფანტაზიებისა და სარისკო რეალობის ნაჯვარი. ეს არ არის ინვესტიციები ტექნოლოგიებში, წარმოებაში ან თუნდაც ტურიზმში, - ამის შესახებ Front News-თან ოპოზიციონერმა პოლიტიკოსმა რომან გოცირიძემ განაცხადა.
მისი თქმით, ეს მშენებლობები უცხოელთა საცხოვრებელი პირობების გაუმჯობესებას ემსახურება.
“რა გავიგეთ არაბული პროექტის შესახებ კობახიძის განცხადებებიდან, რომელიც საიდუმლოა და არც აპირებენ გასაჯაროებას? მდგომარეობა იმაზე უარესი ყოფილა, ვიდრე თავიდან გვეგონა.
ნამახვანის და “ინტერრაოს” საიდუმლო ხელშეკრულებებმა 500 მილიონ დოლარზე მეტი ოდენობით  აზარალა ქვეყანა და სულ მალე მოგვიწევს მისი გადახდა ბიუჯეტიდან. ეს თანხა ანაკლიის პორტის პირველი ფაზის მშენებლობის ტოლფასია.
რატომ არ დაიქირავა მთავრობამ საერთაშორისო საკონსულტაციო კომპანია ამ ხელშეკრულების მომზადების დროს? სად არის როტშილდების კომპანია, რომელიც ამ მიზნით იყო დაქირავებული? წაიღო ბიუჯეტიდან 10 მილიონი ლარი და გაქრა ისე, რომ აბსოლუტურად არაფერი გაუკეთებია, ერთი ფურცელიც კი არ იძებნება, მათ მიერ გაწეულ სამუშაოს შესახებ. როგორც ჩანს, როტშილდებიც კორუფციული სქემებში ჰყავდათ ჩართული. ფული უშუალოდ პრემიერ-მინისტრის (ღარიბაშვილის) სარეზერვო ფონდიდან იქნა გადახდილი. მიუხედავად ჩვენი არაერთი მოთხოვნისა პარლამენტიდან, ინფორმაცია არასდროს მოუწოდებიათ ამ ათი მილიონი ლარის ხარჯვის შესახებ.
არაბული პროექტი არის ფანტაზიებისა და სარისკო რეალობის ნაჯვარი. ეს არ არის ინვესტიციები ტექნოლოგიებში, წარმოებაში ან თუნდაც ტურიზმში. ეს არის ბინათმშენებლობა, რომელიც არა საქართველოს მოქალაქეების, არამედ უცხოელთა საცხოვრებელი პირობების გაუმჯობესებას ემსახურება “სოლნეჩნაია გრუზიაში”.
არაბული სახელმწიფო ფონდი რომ არ შემოდის არც პირდაპირ და არც შვილობილი კომპანიის სახით და რომ ეს თავიდანვე ბლეფი იყო, ამას უკვე ყველა მიხვდა“, - განაცხადა რომან გოცირიძემ.

UAE project mix of fantasy and risk, not real investment, opposition figure
Gotsiridze argued that recent statements by Prime Minister Irakli Kobakhidze had revealed an even more troubling picture than previously assumed
Roman Gotsiridze, an opposition politician, has criticised the government’s claims on UAE investment, calling it a blend of “fantasy and risky reality”.
Speaking to Front News, Gotsiridze said the initiative did not involve investment in technology, industry or tourism, but rather the construction of housing intended for foreign nationals.
Gotsiridze argued that recent statements by Prime Minister Irakli Kobakhidze had revealed an even more troubling picture than previously assumed, adding that key details of the project remained classified.
He drew parallels with past controversial agreements, including the secret contracts with Namakhvani HPP investors and Inter RAO, which he said had cost Georgia more than $500 million - an amount he described as equivalent to the entire first phase of the Anaklia deep-sea port.
Gotsiridze also questioned why the government failed to employ an international advisory firm when negotiating the latest agreement and criticised the role of Rothschild & Co., which, he claimed, received ₾10 million from the Prime Minister’s reserve fund but produced “not a single page” of work. Despite repeated parliamentary requests, he said, the government has never presented documentation explaining how the money was spent.
According to Gotsiridze, the so-called UAE project amounted to a large-scale residential development - aimed at improving living conditions for foreigners rather than Georgians.
He insisted that no Arab sovereign fund was participating in the project, directly or through subsidiaries. “Everyone has now realised that this was a bluff from the very beginning,” he said.