რომან გოცირიძე - კობახიძის  მოწოდება სამართალდამცველებისადმი, რომ მიხედონ სუპერმარკეტებში ფასების ზრდას, არის საბჭოთა “ობეხეს” სისტემის რეანიმაცია
კობახიძის  მოწოდება სამართალდამცველებისადმი, რომ მიხედონ სუპერმარკეტებში ფასების ზრდას, არის რეპრესიების გაფართოება ბიზნესსფეროში და საბჭოთა “ობეხეს” სისტემის რეანიმაცია, - ამის შესახებ ოპოზიციონერმა პოლიტიკოსმა რომან გოცირიძემ განაცხადა.
მისივე თქმით, სახელმწიფო რესურსების ტოტალური ძარცვა და ელიტური კორუფცია, რასაც თავად აღიარებენ შიდაპოლიტიკური რეპრესიების პროცესში, ფასების ზრდის ერთ-ერთი მიზეზია.
"ოცნების” მთავრობა სავაჭრო ქსელის რეპრესიებს იწყებს მაღალი ფასების მომიზეზებით.
ფასების ზრდის მთავარი მიზეზი არის ხელისუფლების არასწორი ფულად-საკრედიტო და საბიუჯეტო პოლიტიკა.
კობახიძის  მოწოდება სამართალდამცველებისადმი, რომ მიხედონ სუპერმარკეტებში ფასების ზრდას, არის რეპრესიების გაფართოება ბიზნესსფეროში და საბჭოთა “ობეხეს” სისტემის რეანიმაცია. შემდგომი ნაბიჯი ბიზნესზე სახელმწიფო კონტროლის დამყარება იქნება, როგორც ეს ბელარუსში და სხვა მსგავს ქვეყნებშია. მალე თავისუფალი საბაზრო ეკონომიკის იდეებს “სახელმწიფო კაპიტალიზმის” იდეოლოგიით ჩაანაცვლებენ.
სახელმწიფო რესურსების ტოტალური ძარცვა და ელიტური კორუფცია, რასაც თავად აღიარებენ შიდაპოლიტიკური რეპრესიების პროცესში, ფასების ზრდის ერთ-ერთი მიზეზია", - განაცხადა რომან გოცირიძემ.
პრემიერ-მინისტრ ირაკლი კობახიძის განცხადებით, ქართულ სუპერმარკეტებში სასურსათო პროდუქციის ფასები ევროპულ ფასებს მნიშვნელოვნად აღემატება.
"მოვუწოდებ სამართალდამცავ უწყებებს, სიღრმისეულად შეისწავლონ საკითხი და დაადგინონ, ხომ არ იკვეთება კონკრეტული სუბიექტების საქმიანობაში სისხლის სამართლის დანაშაულის ნიშნები. ასევე, მინდა ვთხოვო საქართველოს პარლამენტს, შექმნას საპარლამენტო კომისია, რომელიც საკითხის შესაფასებლად შესაბამის საპარლამენტო ბერკეტებს გამოიყენებს“, - აცხადებს ირაკლი კობახიძე.

PM’s call on prices signals expansion of repression into business, opposition figure Gotsiridze
Opposition politician Roman Gotsiridze has criticised Prime Minister Irakli Kobakhidze’s appeal to law enforcement agencies to investigate rising supermarket prices, calling it an expansion of political repression into the business sector.
Speaking in response to the prime minister’s recent remarks, Gotsiridze said the move resembled a revival of the Soviet-era system, a police body once responsible for overseeing economic activity. He argued that blaming retailers for high prices ignored deeper structural problems in government policy.
According to Gotsiridze, the main drivers of price increases are what he described as the government’s flawed monetary, credit and budgetary policies, as well as widespread elite corruption. He said the authorities’ focus on retail chains risked paving the way for direct state control over business.
“The government of Georgian Dream is launching repression against retail networks under the pretext of high prices,” Gotsiridze said. “The prime minister’s call for law enforcement to intervene in supermarkets is the expansion of repression into the business sphere and the resurrection of a Soviet-style system. The next step will be full state control over business, as seen in Belarus and similar countries.”
He added that the idea of a free market economy could soon be replaced by what he described as “state capitalism”, warning that such a shift would further undermine economic freedoms.
The criticism follows statements by Prime Minister Kobakhidze, who said food prices in Georgian supermarkets significantly exceed those in Europe. He pointed to high mark-ups by distributors and retail chains and called on law enforcement agencies to conduct an in-depth review to determine whether criminal violations may be involved..