რომან გოცირიძე - როგორც გავიგე, წლის პირველ ნახევარში აპირებენ თბილისში მგზავრობის საფასურის მომატებას
როგორც გავიგე, წლის პირველ ნახევარში აპირებენ თბილისში მგზავრობის საფასურის მომატებას. დაახლოებით 30 მლნ ლარით იზრდება ხარჯები, - ამის შესახებ Front News-თან ოპოზიციონერმა პოლიტიკოსმა რომან გოცირიძემ განაცხადა.
მისივე თქმით, თბილისში მგზავრობის ტარიფის შენარჩუნებისათვის (მეტრო, ავტობუსი, საბაგირო), ბიუჯეტიდან ყოველწლიურად დაახლოებით 270 მილიონ ლარამდე იხარჯება.
"მიმდინარე წლის პირველ ნახევარში დაიწყება მუნიციპალური ბიუჯეტების კორექტირება, რადგან საქალაქო ტრანსპორტზე არსებული ტარიფები ვერ უზრუნველყოფენ მათ გამართულად მუშაობას ელექტროენერგიის, საწვავის და სხვა საქონლის ფასების ზრდის გამო. მისი ალტერნატივა ტრანსპორტზე ფასების მკვეთრი ზრდა. ვნახოთ, რომელ გზას აირჩევს ხელისუფლება.
თბილისში მგზავრობის ტარიფის შენარჩუნებისათვის (მეტრო, ავტობუსი, საბაგირო), ბიუჯეტიდან ყოველწლიურად დაახლოებით 270 მილიონ ლარამდე იხარჯება. ეს თანხა ფარავს სხვაობას მგზავრობის რეალურ დანახარჯებს და იმ ფასს შორის, რომელსაც მოსახლეობა იხდის.
თბილისის მეტროპოლიტენი ყველაზე ძვირად ღირებული ტრანსპორტია შესანახად. მისი სუბსიდია წლიურად დაახლოებით 100 მილიონ ლარს შეადგენს. ერთი მგზავრობის თვითღირებულება 2 ლარს აჭარბებს, მაშინ როცა სტანდარტული ტარიფი 1 ლარია.
ან ტარიფების ზრდა, ან ადგილობრივი ბიუჯეტებიდან სუბსიდირების ზრდა. ორივე ჩვენს რეალურ შემოსავლებს ამცირებს.
როგორც გავიგე, წლის პირველ ნახევარში აპირებენ თბილისში მგზავრობის საფასურის მომატებას. მეტრო დენში 20 მილიონ ლარს იხდის წელიწადში, ავტობუსები საწვავში 90 მლნ ლარს. დაახლოებით 30 მლნ ლარით იზრდება ხარჯები.
გარდა ტრანსპორტისა, სხვა სფეროების სუბსიდირებაც ხდება, მაგ. კომუნალური ხარჯების სუბსიდირება სოციალურად დაუცველი ოჯახების, რაზეც 50 მილიონი ლარია გამოყოფილი თბილისის ბიუჯეტიდან 2026 წელს. მის გაზრდა გახდება ასევე საჭირო", - განაცხადა რომან გოცირიძემ.

Opposition politician Roman Gotsiridze on Friday said public transport fares in the Georgian capital city of Tbilisi could increase in the first half of the year, citing rising operational costs.
Speaking to Front News, Gotsiridze said municipal authorities may be forced to revise the city budget as current tariffs no longer cover expenses due to higher electricity, fuel and other costs.
He noted that maintaining current fares for metro, buses and cable cars requires annual subsidies of around ₾270 million ($100.58mln) from the budget, covering the gap between actual costs and passenger fares.
According to Gotsiridze, the Tbilisi metro is the most expensive system to maintain, with annual subsidies of about ₾100 million ($37.25mln), while the real cost of a single trip exceeds ₾2 compared to the standard fare of ₾1.
He added that transport-related expenses are rising by approximately ₾30 million ($11.18mln), including around ₾20 million ($7.45mln) spent annually on metro electricity and ₾90 million ($33.53mln) on bus fuel.
Gotsiridze said the Government faces a choice between increasing fares or expanding subsidies, both of which would ultimately impact public finances and household incomes.