რუბიო – რუსეთმა მალე უნდა გადაწყვიტოს მზად არის თუ არა მშვიდობისთვის
რუსეთის ფედერაციამ უახლოესი კვირების განმავლობაში უნდა გადაწყვიტოს მზად არის თუ არა სრულმასშტაბიანი ომის დასასრულებლად, – ამის შესახებ ამერიკის შეერთებული შტატების სახელმწიფო მდივანმა მარკო რუბიომ განაცხადა.
რუბიოს თქმით, დონალდ ტრამპს ომის რაც შეიძლება მალე დასრულება სურს. ამავდროულად, ეს შეიძლება განხორციელდეს ორივე მხარისთვის მისაღები პირობებით.
”და ჩვენ ახლა ამ პირობების პოვნის პროცესში ვართ და მალე გავიგებთ, კვირებში და არა თვეებში, მზად არის თუ არა რუსეთი მშვიდობისთვის. თუ ასეა, მაშინ ჩვენ შეგვიძლია დავასრულოთ ომი, ჩვენ უნდა განვახორციელოთ ჩვენი წინადადება”, – აღნიშნა მან.
სახელმწიფო მდივანმა აღნიშნა, რომ ვაშინგტონმა უნდა იცოდეს მოსკოვის გადაწყვეტილება. უკრაინამ, თავის მხრივ, აჩვენა მზადყოფნა ცეცხლის შეწყვეტისა და მოლაპარაკებებისთვის სივრცის შესაქმნელად, რასთან დაკავშირებითაც რუსეთი ასევე ვალდებულია, მალე გადაწყვიტოს მზადაა თუ არა მშვიდობისთვის.

US Secretary of State Marco Rubio has stated that Russian authorities must decide in the coming weeks whether they are ready to end the full-scale war in Ukraine.
Speaking at a briefing in Brussels, which was broadcast by Suspilne, Rubio emphasized that the timeline for a decision is approaching quickly.
“I think we are talking about weeks. A lot has already happened. I can’t say specific dates, but we see that there have been several ceasefires. We are closer to peace because the parties are talking,” he said.
Rubio stressed that the United States is eager to bring the war to an end as soon as possible and needs clarity on Russia’s intentions.
“If we wake up tomorrow and see the Russians launching some kind of offensive, it will be clear that they are not interested in peace. We want to know whether they want peace or not. If they do, then there is a way to achieve it. If not, then we need to know so that we can adjust our policy to that,” he added.