აშშ უკრაინასა და რუსეთს შორის სამშვიდობო მოლაპარაკებებში შუამავლის როლს ასრულებს. ვაშინგტონი მხარეებს შეთანხმებაზე ხელის მოწერას არ აიძულებს, - ამის შესახებ აშშ-ის სახელმწიფო მდივანმა მარკო რუბიომ უნგრეთის პრემიერ-მინისტრ ვიქტორ ორბანთან ერთად გამართულ პრესკონფერენციაზე განაცხადა.
რუბიოს თქმით, შეერთებული შტატები ერთადერთი ქვეყანაა, რომელმაც შეძლო უკრაინისა და რუსეთის მოლაპარაკებებში ჩართვა. მრავალი წლის შემდეგ პირველად, ორი ქვეყნის სამხედრო წარმომადგენლები დიალოგისთვის შეხვდნენ.
"ჩვენ მხოლოდ იმას ვცდილობთ, რომ შევასრულოთ როლი, თუ ეს შესაძლებელია, შეთანხმების მიღწევაში. ჩვენ არავისთვის არ ვცდილობთ შეთანხმების თავს მოხვევას. ჩვენ არ ვცდილობთ ვინმეს ვაიძულოთ, მიიღოს შეთანხმება, რომლის მიღებაც არ სურს. ჩვენ უბრალოდ გვინდა დავეხმაროთ მათ“, - განაცხადა სახელმწიფო მდივანმა.
მისივე თქმით, რუსეთის ომი უკრაინის წინააღმდეგ ორივე ქვეყანას წარმოუდგენელ ზიანს აყენებს.
"ჩვენ გვჯერა, რომ ეს არის ომი, რომელიც არასდროს უნდა მომხდარიყო და რაც შეიძლება მალე უნდა დასრულდეს“, - აღნიშნა რუბიომ.
სახელმწიფო მდივნის თქმით, მისი ქვეყანა გააგრძელებს „ყველაფრის გაკეთებას ომის დასასრულებლად“, სანამ ვაშინგტონის როლი დადებითია.
უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ ადრე განაცხადა, რომ შეერთებული შტატები უკრაინასა და რუსეთს შორის ომის 2026 წლის ივნისამდე დასრულებას ისახავს მიზნად და მოლაპარაკებების პროცესისთვის მკაფიო გრაფიკის შემუშავებაზე მუშაობს.
მისივე თქმით, ამერიკული მხარე განიხილავს ყველა ძირითადი შეთანხმების, მათ შორის უსაფრთხოების შეთანხმებების ერთდროულად ხელმოწერის შესაძლებლობას და შესაძლოა, დიპლომატიური ზეწოლა განახორციელოს, რათა ზაფხულის ვადა დაცული იყოს.

The United States is acting as a mediator in peace negotiations between Ukraine and Russia but will not compel either side to sign an agreement, US Secretary of State Marco Rubio said on Monday during a joint press conference with Hungarian Prime Minister Viktor Orbán.
Rubio stated that the United States is the only country that has succeeded in bringing both sides to the negotiating table. For the first time in several years, military representatives from Ukraine and Russia have met for dialogue, he noted.
“We are simply trying to play a role, if possible, in helping to reach an agreement. We are not attempting to impose a deal on anyone. We are not trying to force anyone to accept an agreement they do not wish to accept. We only want to assist,” Rubio said.
He added that Russia’s war against Ukraine is causing immense damage to both countries.
“We believe this is a war that should never have happened and must end as soon as possible,” the Secretary of State said.
Rubio said the United States will continue to do “everything possible to bring the war to an end” as long as Washington’s involvement remains constructive.
Earlier, Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy said the United States aims to end the war between Ukraine and Russia by June 2026 and is working on developing a clear timetable for the negotiation process.
Zelenskyy also noted that the American side is considering the possibility of signing all key agreements, including security arrangements, simultaneously and may apply diplomatic pressure to ensure that the proposed summer deadline is met.