"რუსეთი არ არის მზად მშვიდობისთვის" - ზელენსკიმ რუბიოს და ვენსს ზეწოლის გაძლიერებისკენ მოუწოდა
უკრაინის პრეზიდენტი ვოლოდიმირ ზელენსკი დღეს რომში აშშ-ის ვიცე-პრეზიდენტ ჯეი დი ვენსს და აშშ-ის სახელმწიფო მდივანს მარკო რუბიოს შეხვდა.
"ჩვენ განვიხილეთ სტამბოლში გამართული მოლაპარაკებები, სადაც რუსებმა გამოგზავნეს დაბალი დონის დელეგაცია, რომელსაც არ ჰქონდა გადაწყვეტილებების მიღების უფლებამოსილება. მე დავადასტურე უკრაინის მზადყოფნა რეალური დიპლომატიისთვის და ხაზი გავუსვი სწრაფი, სრული და უპირობო ცეცხლის შეწყვეტის მნიშვნელობას“, - განაცხადა ზელენსკიმ.
მისივე თქმით, მხარეებმა ასევე ისაუბრეს რუსეთის წინააღმდეგ სანქციების აუცილებლობაზე, ორმხრივ ვაჭრობაზე, თავდაცვის სფეროში თანამშრომლობაზე, ბრძოლის ველზე არსებულ ვითარებასა და ტყვეების მომავალ გაცვლაზე.
"რუსეთზე ზეწოლა უნდა გაგრძელდეს მანამ, სანამ ის მზად არ იქნება ომის შესაჩერებლად. და, რა თქმა უნდა, ჩვენ განვიხილეთ ჩვენი ერთობლივი ნაბიჯები სამართლიანი და მდგრადი მშვიდობის მისაღწევად.
მადლობა მთელ ამერიკელ ხალხს მხარდაჭერისა და სიცოცხლის გადარჩენის საქმეში ლიდერობისთვის“, - განაცხადა ზელენსკიმ.
<p style="text-align: justify">უკრაინის პრეზიდენტი ვოლოდიმირ ზელენსკი დღეს რომში აშშ-ის ვიცე-პრეზიდენტ ჯეი დი ვენსს და აშშ-ის სახელმწიფო მდივანს მარკო რუბიოს შეხვდა.</p><p style="text-align: justify">"ჩვენ განვიხილეთ სტამბოლში გამართული მოლაპარაკებები, სადაც რუსებმა გამოგზავნეს დაბალი დონის დელეგაცია, რომელსაც არ ჰქონდა გადაწყვეტილებების მიღების უფლებამოსილება. მე დავადასტურე უკრაინის მზადყოფნა რეალური დიპლომატიისთვის და ხაზი გავუსვი სწრაფი, სრული და უპირობო ცეცხლის შეწყვეტის მნიშვნელობას“, - განაცხადა ზელენსკიმ.</p><p style="text-align: justify">მისივე თქმით, მხარეებმა ასევე ისაუბრეს რუსეთის წინააღმდეგ სანქციების აუცილებლობაზე, ორმხრივ ვაჭრობაზე, თავდაცვის სფეროში თანამშრომლობაზე, ბრძოლის ველზე არსებულ ვითარებასა და ტყვეების მომავალ გაცვლაზე.</p><p style="text-align: justify">"რუსეთზე ზეწოლა უნდა გაგრძელდეს მანამ, სანამ ის მზად არ იქნება ომის შესაჩერებლად. და, რა თქმა უნდა, ჩვენ განვიხილეთ ჩვენი ერთობლივი ნაბიჯები სამართლიანი და მდგრადი მშვიდობის მისაღწევად.</p><p style="text-align: justify">მადლობა მთელ ამერიკელ ხალხს მხარდაჭერისა და სიცოცხლის გადარჩენის საქმეში ლიდერობისთვის“, - განაცხადა ზელენსკიმ.</p>

Ukrainian President meets US Vice President and Secretary of State in Rome
Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy met with US Vice President J.D. Vance and Secretary of State Marco Rubio in Rome to discuss the ongoing war in Ukraine and the path toward a sustainable peace.
During the meeting, Zelenskyy emphasized that Ukraine remains open to genuine diplomatic efforts, while expressing frustration with recent talks in Istanbul, where Russia sent only low-level representatives lacking decision-making authority.
“I reaffirmed that Ukraine is ready to be engaged in real diplomacy and underscored the importance of a full and unconditional ceasefire as soon as possible,” Zelenskyy stated.
The leaders also discussed tightening sanctions against Russia, strengthening bilateral trade and defense cooperation, the battlefield situation, and an upcoming prisoner exchange.
Zelenskyy stressed the need for sustained pressure on Moscow until it becomes willing to end the war, adding:
“Pressure is needed against Russia until they are eager to stop the war. And, of course, we talked about our joint steps to achieve a just and durable peace.”
He concluded by thanking the American people for their continued support:
“Thank you to all American people for the support and leadership in saving lives.”
<p>Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy met with US Vice President J.D. Vance and Secretary of State Marco Rubio in Rome to discuss the ongoing war in Ukraine and the path toward a sustainable peace.</p><p>During the meeting, Zelenskyy emphasized that Ukraine remains open to genuine diplomatic efforts, while expressing frustration with recent talks in Istanbul, where Russia sent only low-level representatives lacking decision-making authority.</p><blockquote><p>“I reaffirmed that Ukraine is ready to be engaged in real diplomacy and underscored the importance of a full and unconditional ceasefire as soon as possible,” Zelenskyy stated.</p></blockquote><p>The leaders also discussed tightening sanctions against Russia, strengthening bilateral trade and defense cooperation, the battlefield situation, and an upcoming prisoner exchange.</p><p>Zelenskyy stressed the need for sustained pressure on Moscow until it becomes willing to end the war, adding:</p><blockquote><p>“Pressure is needed against Russia until they are eager to stop the war. And, of course, we talked about our joint steps to achieve a just and durable peace.”</p></blockquote><p>He concluded by thanking the American people for their continued support:</p><blockquote><p>“Thank you to all American people for the support and leadership in saving lives.”</p></blockquote>