"რუსეთისგან პასუხს ველოდებით" - ზელენსკი ტრამპის გუნდთან სააღდგომო ზავის საკითხს განიხილავს
უკრაინის პრეზიდენტი ვოლოდიმირ ზელენსკი ამერიკელ ოფიციალურ პირებთან ერთად რუსეთთან აღდგომის დღესასწაულზე ცეცხლის შეწყვეტის იდეას განიხილავს.
პრეზიდენტმა გაიხსენა, რომ მან 30 მარტს, მოსკოვს აღდგომის დღესასწაულების დროს ცეცხლის შეწყვეტა უკვე შესთავაზა.
კიევი იმედოვნებს, რომ შეერთებული შტატები მხარს დაუჭერს ამ ინიციატივას.
"ჩვენ ველოდებით რუსეთისგან პასუხს. ხვალ ამერიკულ გუნდთან ვისაუბრებ, მათ შორის ამ საკითხზე. ჩვენ შედეგების იმედი გვაქვს. ყველას სჭირდება შედეგები“, - განაცხადა ზელენსკიმ.
30 მარტს, უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ განაცხადა, რომ უკრაინა მზად არის სააღდგომო დღესასწაულებზე ცეცხლის შეწყვეტისთვის.
ამის შემდეგ, კრემლის პრესმდივანმა დიმიტრი პესკოვმა განაცხადა, რომ უკრაინამ თითქოს, არ გამოთქვა მკაფიო ინიციატივა ცეცხლის შეწყვეტასთან დაკავშირებით. მან ასევე მოითხოვა, რომ უკრაინის ლიდერმა მიიღოს რუსეთის ულტიმატუმები და "მიაღწიოს მშვიდობას და არა ცეცხლის შეწყვეტას".

Zelenskyy discusses Easter truce with US officials, awaits response from Russia
Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy is exploring the possibility of a ceasefire with Russia over the Easter holiday, in coordination with US officials.
Zelenskyy reminded on 30 March, he proposed a temporary truce to Moscow for the holiday period. Kyiv hopes the United States will support the initiative.
“We are waiting for a response from Russia. Tomorrow I will speak with the American team, including on this matter. We are hopeful for results. Everyone needs results,” he said.
A Kremlin spokesperson Dmitry Peskov, however, claimed Ukraine had not made a clear ceasefire proposal and demanded that Kyiv accept Russia’s ultimatums, focusing on achieving peace rather than a temporary truce.
Last year, Russian President Vladimir Putin reportedly broke the Easter truce the day after it was implemented.