რუსეთმა უკრაინის სახმელეთო ჯარების სასწავლო ცენტრს დაარტყა - არიან დაღუპულები და დაჭრილები
რუსეთის ფედერაციამ უკრაინის შეიარაღებული ძალების სახმელეთო ჯარების საწვრთნელი დანაყოფის ადგილმდებარეობას დაარტყა, არიან დაღუპულები და დაჭრილები.
"დღეს, 1 ივნისს, მოწინააღმდეგემ სარაკეტო თავდასხმა განახორციელა უკრაინის შეიარაღებული ძალების სახმელეთო ჯარების ერთ-ერთი საწვრთნელი დანაყოფის ადგილმდებარეობაზე. სამწუხაროდ, არიან დაღუპული და დაჭრილი სამხედრო მოსამსახურეები. არანაირი პერსონალის მასობრივი შეკრება არ ჩატარებულა. საჰაერო თავდასხმის განგაშის გამოცხადების შემდეგ, პერსონალის უმეტესობა თავშესაფრებში იმყოფებოდა. დაზარალებულები იღებენ ყველა საჭირო კვალიფიციურ სამედიცინო დახმარებას“, - აღნიშნულია სახმელეთო ჯარების განცხადებაში.
პერსონალის დანაკარგის ყველა გარემოებისა და მიზეზის გასარკვევად, უკრაინის შეიარაღებული ძალების სახმელეთო ძალების სარდლობაში შეიქმნა კომისია და დაინიშნა ოფიციალური გამოძიება. ოპერატიული სარდლობა "აღმოსავლეთის“ ხელმძღვანელობა და პერსონალი ასევე სრულ დახმარებას გაუწევს სამართალდამცავი ორგანოების მუშაობას.
"თუ დადგინდება, რომ სამხედრო მოსამსახურეების დაღუპვა და დაშავება გამოწვეული იყო თანამდებობის პირების ქმედებებით ან უმოქმედობით, პასუხისმგებელი პირები მკაცრად აგებენ პასუხს", - აღნიშნულია განცხადებაში.

The Russian Federation carried out a missile strike targeting the location of a training unit belonging to Ukraine’s Ground Forces, resulting in both fatalities and injuries, according to an official statement by Ukraine’s Ground Forces.
“Today, June 1st, the enemy launched a missile strike on one of the training units of the Ukrainian Ground Forces. Unfortunately, there are both killed and wounded servicemen. No mass gathering of personnel took place. After the air raid alert was declared, the majority of personnel were in shelters. The injured are receiving all necessary and qualified medical care,” the statement reads.
A commission has been established within the Ground Forces Command to investigate the circumstances and causes of the personnel losses, and an official inquiry has been launched. The leadership and staff of the Operational Command “East” are also fully cooperating with law enforcement agencies.
“If it is determined that the deaths and injuries of servicemen were caused by the actions or inaction of officials, those responsible will be held strictly accountable,” the statement concludes.