რუტე - ჩვენ ვართ რუსეთის შემდეგი სამიზნე, ნებისმიერმა აგრესორმა უნდა იცოდეს, რომ ხისტად გავცემთ პასუხს
ნატოს გენერალური მდივანი მარკ რუტე მიიჩნევს, რომ ალიანსი რუსეთის შემდეგი სამხედრო სამიზნეა.
"ჩვენ მკაფიოდ უნდა გავაცნობიეროთ საფრთხე: ჩვენ ვართ რუსეთის შემდეგი სამიზნე და ჩვენ უკვე საფრთხეში ვართ“, - განაცხადა მან ბერლინში.
რუტემ ასევე აღნიშნა, რომ ახლა არ არის "თვითკმაყოფილების" და "თვითქების" დრო. მიუხედავად იმისა, რომ ნატოს ქვეყნები თავდაცვის ხარჯების გაზრდაზე შეთანხმდნენ, ეს მაინც არ არის საკმარისი.
"ვშიშობ, რომ ძალიან ბევრი ჩუმად კმაყოფილდება ამით. ძალიან ბევრს სჯერა, რომ დრო ჩვენს მხარეზეა. ეს არ არის. დროა ვიმოქმედოთ. მოკავშირეთა თავდაცვის ხარჯები და წარმოება სწრაფად უნდა გაიზარდოს. ჩვენს შეიარაღებულ ძალებს უნდა ჰქონდეთ ყველაფერი, რაც საჭიროა ჩვენი უსაფრთხოებისთვის", - განაცხადა რუტემ.
რუტემ ასევე ხაზგასმით აღნიშნა, რომ პუტინი თავისი ძალაუფლებისთვის მთავარ საფრთხედ დასავლეთის ქვეყნებს მიიჩნევს, რუსეთის სამაშველო ხაზი ახლა ჩინეთია და კრემლი ასევე სარგებლობს დიქტატორული რეჟიმების მხარდაჭერით ჩრდილოეთ კორეასა და ირანში.
"ჩვენი უცვლელი ერთგულება ნატოს მეხუთე მუხლისადმი, რომლის მიხედვითაც, ნატოს ერთ წევრზე თავდასხმა ყველაზე თავდასხმას ნიშნავს, წარმოადგენს ძლიერ გზავნილს. ნებისმიერმა აგრესორმა უნდა იცოდეს, რომ ჩვენ შეგვიძლია და ხისტად გავცემთ პასუხს“, – განაცხადა რუტემ.

NATO Secretary General Mark Rutte on Thursday warned the Alliance should consider itself Russia’s next potential military target, stressing the urgency of strengthening collective defence.
“We must clearly understand the threat: we are Russia’s next target and we are already at risk,” Rutte said during remarks in Berlin.
He cautioned that now is not the time for “complacency” or “self-congratulation”, noting that although NATO members have agreed to increase defence spending, current efforts remain insufficient.
“I fear that too many are quietly satisfied with this. Too many believe that time is on our side. It is not. It is time to act. Defence spending and production must increase rapidly. Our armed forces must have everything they need to ensure our security,” he stated.
Rutte added that Russian President Vladimir Putin sees Western nations as the main threat to his power. According to him, Moscow’s lifeline is currently China, while the Kremlin also benefits from support from authoritarian regimes in North Korea and Iran.
“Our unwavering commitment to Article 5 - that an attack on one NATO member is an attack on all - sends a powerful message. Any aggressor must know that we can and will respond forcefully,” Rutte said.