საბაჟო საზღვარზე განსაკუთრებით დიდი ოდენობით არადეკლარირებული საქონლის გადმოტანის ფაქტზე ორი პირი დააკავეს
ფინანსთა სამინისტროს საგამოძიებო სამსახურის თანამშრომლებმა, ჩატარებული ოპერატიულ-საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, საქართველოს საბაჟო საზღვარზე განსაკუთრებით დიდი ოდენობით არადეკლარირებული საქონლის გადმოტანის ფაქტზე ორი პირი დააკავეს.
"გამოძიებით დადგინდა, რომ წინასწარ შეთანხმებით ჯგუფის წევრებმა, ერთ-ერთი კომპანიის სახელით, საბაჟო დეკლარაციაში ყალბი მონაცემები შეიტანეს და საქონლის საბაჟო ღირებულება 536 028 ლარის ნაცვლად 48 502 ლარით დაადეკლარირეს. აღნიშნული დეკლარაციის საფუძველზე, სატვირთო ავტომანქანით თურქეთიდან საქართველოში სხვადასხვა სახის საქონელი შემოიტანეს.
ოპერატიული ინფორმაციის საფუძველზე ჩატარებული ავტომანქანის დათვალიერების შედეგად დადგინდა, რომ დეკლარაციაში მითითებული საქონლის უმეტესი ნაწილის ნაცვლად აღმოჩნდა 536 028 ლარის საბაჟო ღირებულების არადეკლარირებული საქონელი, მათ შორის: სუნამოები, ჰიგიენის საშუალებები, ოთახის არომატიზატორები, სანტექნიკის ინვენტარი, ენერგეტიკული სასმელები, ტკბილეული და სხვა სახის პროდუქცია.
გამოძიება მიმდინარეობს საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 214-ე მუხლის მე-5 ნაწილის „დ“ ქვეპუნქტით, რაც სასჯელის სახით ითვალისწინებს თავისუფლების აღკვეთას 8-დან 11 წლამდე.
საქმეზე გრძელდება გამოძიება დანაშაულებრივი ჯგუფის სხვა წევრებისა და დანაშაულის დამატებითი ეპიზოდების გამოვლენის მიზნით", - აცხადებენ საგამოძიებო სამსახურში.

Two arrested for smuggling undeclared goods worth over GEL 500,000 at Georgian border
An inspection of the vehicle revealed that most of the goods listed in the declaration were replaced with undeclared merchandise valued at GEL 536,028
Officers from the Investigative Service of Georgia’s Ministry of Finance have arrested two individuals on charges of transporting a particularly large quantity of undeclared goods across the country’s customs border.
According to the ministry, the suspects, acting as part of a pre-arranged group on behalf of a company, submitted false information in a customs declaration, declaring the goods’ value as GEL 48,502 instead of GEL 536,028. Using this falsified declaration, a truck was used to import various goods from Turkey into Georgia.
An inspection of the vehicle revealed that most of the goods listed in the declaration were replaced with undeclared merchandise valued at GEL 536,028, including perfumes, hygiene products, room fragrances, plumbing equipment, energy drinks, confectionery, and other items.
The investigation is being conducted under Article 214, Part 5(d) of Georgia’s Criminal Code, which carries a prison sentence of 8 to 11 years.