ისრაელში საქართველოს საელჩო საქართველოს მოქალაქეებს ადგილობრივი ხელისუფლების ინსტრუქციების დაცვისკენ მოუწოდებს.
"საქართველოს მოქალაქეთა საყურადღებოდ, არსებული სიტუაციის გათვალისწინებით, როდესაც უსაფრთხოების გარემო რთულია, შექმნილი ვითარებიდან გამომდინარე, შეგახსენებთ იმ რეკომენდაციებს, რომელსაც ვითარების გამწვავების შემთხვევაში უნდა მიმართოთ.
„წითელი განგაშის“ სიგნალის ჩართვის შემდეგ აუცილებელია დაიცავით ადგილობრივი ხელისუფლების ინსტრუქციები:
დაუყოვნებლივ მოძებნეთ თავშესაფარი (სასურველია, წინასწარ იცოდეთ უახლოესი თავშესაფრის ან დაცული სივრცის ადგილმდებარეობა); შენობაში ყოფნის დროს დახურეთ კარ-ფანჯარა, შედით შენობაში არსებულ დაცულ სივრცეში; ქუჩაში ყოფნის შემთხვევაში – თუ ახლოს არ მდებარეობს სპეციალური თავშესაფარი დაწექით მიწაზე სახით ქვევით და ხელებით დაიფარეთ თავი; ავტომობილში ყოფნის შემთხვევაში – გააჩერეთ ავტომობილი გზის პირად, გადმოდით მანქანიდან და მოძებნეთ უახლოესი თავშესაფარი. თუ ვერ პოულობთ მსგავს ადგილს, დაწექით მიწაზე სახით ქვევით და ხელებით დაიფარეთ თავი.
ასევე, გაფრთხილებთ, რომ ადგილობრივი მთავრობის რეკომენდაციებით, დაუშვებელია შენობის შესასვლელში მოქალაქეების გაჩერება; განგაშის სიგნალის დასრულებიდან 10 წუთის შემდგომ სხვა ინსტრუქციის არარსებობის შემთხვევაში შეგიძლიათ დატოვოთ შენობა; დაუშვებელია ჩამოგდებულ საფრენ აპარატთან ან სხვა მსგავს ობიექტთან მიახლოება. ასეთის არსებობის შემთხვევაში აცნობეთ პოლიციას.
ტურისტული მიზნით ისრაელში მყოფმა პირებმა განგაშის სიგნალის არსებობის შემთხვევაში თავი უნდა შეიკავონ სასტუმროდან გამოსვლისგან და ტურისტულ ობიექტებზე გადაადგილებისგან. მოერიდეთ ყველა თავშეყრის ადგილებს. მოერიდეთ დიდი რაოდენობით სამართალდამცავი ორგანოების წარმომადგენელთა კონცენტრირების ადგილებს.
უსაფრთხოების შესახებ დამატებითი ინფორმაციის მიღება შესაძლებელი იქნება ისრაელის თავდაცვის ძალების შიდა ფრონტის სარდლობის ვებსაიტზე. ასევე, განახლებული ინფორმაციის შესახებ თვალყური ადევნეთ საელჩოს გვერდებს.
საჭიროების შემთხვევაში, დაგვიკავშირდით ისრაელის სახელმწიფოში საქართველოს საელჩოს შემდეგ ნომრებზე: +972 526 919092; ცხელი ხაზი 24/7.
მშვიდობას ვუსურვებთ ისრაელს და ისრაელის მოსახლეობას“, – აღნიშნულია საელჩოს მიერ გავრცელებულ ინფორმაციაში.

Georgian Embassy in Israel urges citizens to follow local safety instructions
In case of emergency, Georgian citizens may contact the Embassy of Georgia in Israel at +972 526 919092 via its 24/7 hotline
The Embassy of Georgia in Israel has called on Georgian citizens to strictly follow the instructions issued by local authorities amid the deteriorating security situation.
In a statement on Saturday, the embassy outlined safety recommendations to be observed in the event of a “red alert” signal.
Citizens are advised to immediately seek shelter, preferably in a pre-identified protected space. While indoors, individuals should close all doors and windows and move to a designated safe room.
If caught outdoors without access to a shelter, people are instructed to lie face down on the ground and cover their heads with their hands. Those traveling by car should pull over safely, exit the vehicle, and proceed to the nearest shelter. If no shelter is available, they should lie face down and protect their heads.
The embassy further stressed that, in accordance with local government guidance, individuals must not remain at building entrances during alerts. Unless otherwise instructed, it is permitted to leave protected areas 10 minutes after the alarm has ended. Citizens are also warned not to approach any downed aircraft or suspicious objects and to immediately inform the police if such items are observed.
Georgian nationals in Israel for tourism purposes are advised to remain in their hotels during alert periods and to avoid visiting tourist sites or crowded public areas. The statement also recommends avoiding locations where there is a heavy presence of law enforcement personnel.
Additional safety updates are available through the Israel Defense Forces Home Front Command website. The embassy has urged citizens to monitor its official communication channels for further information.
In case of emergency, Georgian citizens may contact the Embassy of Georgia in Israel at +972 526 919092 via its 24/7 hotline.