საკანონმდებლო ორგანომ პარლამენტის 150 წევრის უფლებამოსილება ცნო
კენჭისყრამდე, ცენტრალური საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარე გიორგი კალანდარიშვილმა პარლამენტს 2024 წლის 26 ოქტომბრის არჩევნების შედეგები გააცნო და პარლამენტის დროებით სამანდატო კომისიას პარლამენტის წევრთა უფლებამოსილების ცნობისათვის საჭირო დოკუმენტაცია გადასცა.
გიორგი კალანდარიშვილის განცხადებით, არჩევნებში 2 111 834-მა ამომრჩეველმა მიიღო მონაწილეობა. არჩევნების საბოლოო შედეგის თანახმად, „ქართულმა ოცნებამ“ 89 მანდატი (53, 93% ) მოიპოვა, „კოალიცია ცვლილებებისთვის გვარამია, მელია, გირჩი, დროამ“ – 19 მანდატი (11, 03%), „ერთიანობა – ნაციონალური მოძრაობამ“ – 16 მანდატი (10.17%), „ძლიერი საქართველო-ლელო, ხალხისთვის, თავისუფლებისთვის“ – 14 მანდატი (8,81%,), „გახარია საქართველოსთვის“- 12 მანდატი (7,78%).
პარლამენტის წევრებმა უფლებამოსილების ცნობის შემდეგ ქვეყნისადმი ერთგულების ფიცი დადეს. ფიცის დადების შემდეგ საქართველოს სახელმწიფო ჰიმნი შესრულდა.

The Georgian parliament recognised the credentials of 150 members on Monday, with 88 votes in favour, amid opposition’s protest.
Prior to the vote, Giorgi Kalandarishvili, Chairman of the Central Election Commission, presented the results of the October 26 elections and submitted the necessary documentation to the Parliamentary Temporary Mandate Commission for the recognition of MPs’ credentials.
Kalandarishvili reported that 2,111,834 voters participated in the elections. According to the final results, the Georgian Dream party won 89 seats (53.93%), the Coalition for Changes: Gvaramia, Melia, Girchi, Droa secured 19 seats (11.03%), the Unity-National Movement took 16 seats (10.17%), the Strong Georgia-Lelo, for the People, for Freedom alliance gained 14 seats (8.81%), and Gakharia for Georgia won 12 seats (7.78%).
After the recognition of credentials, MPs took an oath of allegiance to the country, with the Georgian national anthem played in honour of the occasion.