საქართველოდან გააძევეს პირი, რომელმაც გმირთა მოედნის მიმდებარედ არსებულ გვირაბში აკუსტიკური იარაღიდან რამდენიმე გასროლა განახორციელა
შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიგრაციის და თბილისის პოლიციის დეპარტამენტების თანამშრომლებმა ერთობლივად ჩატარებული ღონისძიების შედეგად, "უცხოელთა და მოქალაქეობის არმქონე პირთა სამართლებრივი მდგომარეობის შესახებ“ საქართველოს კანონის საფუძველზე ისრაელის მოქალაქე, 2005 წელს დაბადებული მ.ნ. დააკავეს.
შსს-ს ინფორმაციით, სამართალდამცველების მიერ მოპოვებული მტკიცებულებებით დგინდება, რომ საქართველოში ტურისტად მყოფმა ისრაელის მოქალაქემ, 2025 წლის 29 დეკემბერს, გმირთა მოედნის მიმდებარედ არსებულ გვირაბში ავტომობილით გადაადგილებისას აკუსტიკური იარაღიდან რამდენიმე გასროლა განახორციელა.
"თბილისის პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა აკუსტიკური იარაღი ნივთმტკიცების სახით ამოიღეს.
აღნიშნული ქმედების გამო, დაკავებული პირი თბილისის საქალაქო სასამართლოს 2025 წლის  30 დეკემბრის დადგენილებით დამნაშავედ იქნა ცნობილი ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 173-ე მუხლით გათვალისწინებული დანაშაულისთვის. დაკავებულ ისრაელის მოქალაქეს, თბილისის საქალაქო სასამართლოს მიერ სახდელის სახით დაეკისრა ადმინისტრაციული ჯარიმა 4000 ლარის ოდენობით, ასევე, ქვეყნიდან გაძევება და საქართველოში შემოსვლაზე აკრძალვა 3 წლის ვადით.
აღსანიშნავია, რომ "უცხოელთა და მოქალაქეობის არმქონე პირთა სამართლებრივი მდგომარეობის შესახებ” კანონში შეტანილი ცვლილებების თანახმად, დაიხვეწა საქართველოში როგორც არალეგალურად, ასევე, ლეგალურად მყოფი უცხო ქვეყნის მოქალაქეთა გაძევების მექანიზმები, რაც შესაბამისი სამართლებრივი საფუძვლის არსებობის შემთხვევაში, მათი ქვეყნიდან გაძევების სამართლებრივ საფუძველს წარმოადგენს.
მიგრაციის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა აღნიშნული პირის საქართველოდან გაძევების ღონისძიება განახორციელეს. მას ქვეყანაში შემოსვლის აკრძალვა კანონით განსაზღვრული ვადებით დაუწესდა", - აცხადებენ შსს-ში.

Foreign national expelled from Georgia after using acoustic weapon in Tbilisi tunnel
Georgia’s Ministry of Internal Affairs has expelled a foreign national who fired an acoustic weapon several times in a tunnel near Heroes Square in the country’s capital city of Tbilisi.
The Ministry said officers from the Migration Department and the Tbilisi Police Department jointly detained an Israeli citizen, born in 2005, under the Law of Georgia on the Legal Status of Aliens and Stateless Persons.
Law enforcement authorities established that the Israeli national, who was in Georgia as a tourist, fired several shots from an acoustic weapon while driving through a tunnel near Heroes Square on December 29. Police officers seized the acoustic weapon as material evidence.
As a result of the incident, the Tbilisi City Court, by a ruling dated December 30, found the individual guilty of an administrative offence under Article 173 of Georgia’s Code of Administrative Offences. The court imposed a fine of ₾4,000 ($1487.17), ordered his expulsion from Georgia and banned him from entering the country for a period of three years.
The Ministry noted that recent amendments to the Law on the Legal Status of Aliens and Stateless Persons have improved mechanisms for expelling both illegally and legally staying foreign nationals, providing a clear legal basis for deportation when relevant grounds exist.
The expulsion was carried out by the Migration Department and the individual was formally barred from re-entering Georgia for the period stipulated by law, the Ministry added.