საქართველოში მრავალეროვნული საერთაშორისო სწავლება "მტკიცე სული 2025“ (Agile Spirit 2025) იწყება
დღეიდან 6 აგვისტოს ჩათვლით საქართველოში მრავალეროვნული საერთაშორისო სწავლება "მტკიცე სული 2025“ (Agile Spirit 2025) გაიმართება. სწავლებას საქართველო მეთორმეტედ უმასპინძლებს.
თავდაცვის სამინისტროს ინფორმაციით, Agile Spirit 2025 მიზნად ისახავს მონაწილე ქვეყნების თავდაცვის ძალებს შორის მზადყოფნის დონის ამაღლებას, ურთიერთთავსებადობის და ოპერატიული შესაძლებლობების გაძლიერებას. სწავლების მთავარი შემადგენელი კომპონენტებია  სამეთაურო-საშტაბო ნაწილი, ქართულ-ამერიკული ტაქტიკური კონვოი სენაკი-ვაზიანის საავტომობილო გზის მონაკვეთზე, კომბინირებული სწავლება საბრძოლო სროლებით, სპეციალური ოპერაციების ძალების ერთობლივი აქტივობები და საქართველოს თავდაცვის ძალების საბრძოლო მომზადების ცენტრის (CTC) ვალიდაცია.
Agile Spirit 2025 საქართველოსა და თურქეთის რესპუბლიკაში ჩატარდება. საქართველოში დაგეგმილ Agile Spirit 2025-ს ერთობლივად უხელმძღვანელებს საქართველოს თავდაცვის ძალების დასავლეთის სარდლობა და აშშ-ის ჯორჯიის შტატის ეროვნული გვარდია და მასში საქართველოს, აშშ-ის, თურქეთის, პოლონეთის, გერმანიის, იტალიის, საბერძნეთის, მოლდოვას, რუმინეთის, ბულგარეთის, სლოვაკეთის, ლიეტუვას და უკრაინის სამხედრო მოსამსახურეები მიიღებენ მონაწილეობას. სწავლებაში დამკვირვებლებად იქნებიან წარმოდგენილი სომხეთისა და იაპონიის შეიარაღებული ძალების წარმომადგენლები.
Agile Spirit 2025 რამდენიმე ლოკაციაზე ჩატარდება, კერძოდ: კრწანისში, ნატო-საქართველოს წვრთნებისა და შეფასების ერთობლივ ცენტრში, ვაზიანში - საბრძოლო მომზადების ცენტრსა და ვაზიანის პოლიგონებზე, ნორიოს საწვრთნელ არეალში, მუხროვანს და სენაკში - მე-2 ქვეით ბრიგადაში. სწავლებაში წარმოდგენილი იქნება საქართველოს თავდაცვის ძალების შეიარაღებაში არსებული ჯავშანტექნიკა და საჰაერო საშუალებები. სწავლებაში მონაწილეობისთვის საქართველოში მოზიდულია აშშ-ის არმიის საბრძოლო მანქანები და მრავალფუნქციური ვერტმფრენები UH60 „შავი ქორი“, ასევე თურქეთის რესპუბლიკის შეიარაღებულ ძალებში  არსებული შვეულმფრენი პუმა AS332. სწავლების აღსრულება დაიწყება 21 ივლისს ამერიკულ-თურქული ერთობლივი საჰაერო სადესანტო ოპერაციით თურქეთში, ადანას პროვინციასთან ახლოს.

The goal of Agile Spirit 2025 is to enhance military readiness, interoperability, and operational effectiveness among partner nations
Georgia has launched the multinational military exercise Agile Spirit 2025, which will run until  August six, marking the twelfth time the country has hosted the large-scale training operation.
Jointly led by the Western Command of the Georgian Defense Forces and the Georgia National Guard of the United States, the exercise brings together troops from 13 countries, including the United States, Turkey, Poland, Germany, Italy, Greece, Moldova, Romania, Bulgaria, Slovakia, Lithuania, and Ukraine. Armenia and Japan are participating as observers.
The goal of Agile Spirit 2025 is to enhance military readiness, interoperability, and operational effectiveness among partner nations, the Georgian Defence Ministry said on Friday.
The programme includes a command and staff exercise, a Georgian-American tactical convoy along the Senaki-Vaziani highway, combined live-fire drills, special operations training, and validation of Georgia’s Combat Training Center (CTC).
The exercise is being conducted across several strategic locations in Georgia, including:
Krtsanisi - at the NATO-Georgia Joint Training and Evaluation Center, Vaziani - at the Combat Training Center and adjacent polygons and Norio, Mukhrovani, and Senaki, at the 2nd Infantry Brigade base
Armoured vehicles and aerial assets from the Georgian Defense Forces are involved, alongside US Army combat vehicles and UH-60 Black Hawk helicopters, as well as a Puma AS332 helicopter from Turkey’s Armed Forces.
Agile Spirit 2025 officially began on 21 July with a joint US-Turkish airborne operation near Adana Province in Turkey.