სახელმწიფოს კუთვნილი ნახევარ მილიონამდე ლარის მითვისების ფაქტზე ხელბურთის ეროვნული ფედერაციის ყოფილი პრეზიდენტი დააკავეს
პროკურატურის თანამშრომლებმა, სამსახურებრივი მდგომარეობის გამოყენებით, დიდი ოდენობით თანხის მართლსაწინააღმდეგოდ მითვისების ფაქტზე, ა(ა)იპ „საქართველოს ხელბურთის ეროვნული ფედერაციის“ ყოფილი პრეზიდენტი დააკავეს.
"საქართველოს გენერალური პროკურატურის კორუფციული დანაშაულის წინააღმდეგ ბრძოლის დეპარტამენტში გამოძიება სახელმწიფო აუდიტის სამსახურის ანგარიშის საფუძველზე დაიწყო. ჩატარებული გამოძიებით დადგინდა, რომ დაკავებულმა ისარგებლა თავისი სამსახურებრივი მდგომარეობით და 2019-2021 წლებში, მის მფლობელობაში არსებული, ფედერაციის კუთვნილი ბიზნესბარათების გამოყენებით, საბანკო ანგარიშებიდან, სხვადასხვა ბანკომატის მეშვეობით გამოიტანა და მართლსაწინააღმდეგოდ მიისაკუთრა ა(ა)იპ „საქართველოს ხელბურთის ეროვნული ფედერაციის“ კუთვნილი 464 496 ლარი, რამაც დიდი ოდენობით მატერიალური ზიანი გამოიწვია.
დაკავებულს ბრალდება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 182-ე მუხლის მე-2 ნაწილის „დ“ და მე-3 ნაწილის „ბ“ ქვეპუნქტებით (დიდი ოდენობით თანხის მართლსაწინააღმდეგოდ მითვისება, ჩადენილი სამსახურებრივი მდგომარეობის გამოყენებით) წარედგინა, რაც სასჯელის სახედ და ზომად თავისუფლების  7-დან 11 წლამდე აღკვეთას ითვალისწინებს.
პროკურატურა ბრალდებულისთვის აღკვეთის ღონისძიების სახით პატიმრობის შეფარდების შუამდგომლობით სასამართლოს კანონით დადგენილ ვადაში მიმართავს", - განაცხადეს პროკურატურაში გამართულ ბრიფინგზე განაცხადეს.

Former Handball Federation President arrested for alleged embezzlement of state funds
The Prosecutor’s Office said it will petition the court to impose pre-trial detention as a preventive measure
The former president of the Georgian National Handball Federation has been arrested on charges of embezzling a large sum of money through abuse of official authority, the Prosecutor General’s Office announced on Wednesday.
According to the statement, the investigation was launched by the Department for Combating Corruption Crimes of the Prosecutor’s Office, based on a report from the State Audit Office.
The investigation revealed that between 2019 and 2021, the accused used business bank cards belonging to the federation to withdraw cash from various ATMs and illegally appropriated 464,496 GEL. The alleged scheme caused significant material damage to the organization.
The former official has been charged under Article 182, Parts 2(d) and 3(b) of Georgia’s Criminal Code - misappropriation of large amounts of money committed through abuse of office - which carries a potential prison sentence of seven to eleven years.
The Prosecutor’s Office said it will petition the court to impose pre-trial detention as a preventive measure.