ეს არის 1921 წლის სცენარის გამეორება. დღეს საქართველოს დისტანციურად მართავს ვლადიმერ პუტინი. ჩვენ ან ახლა ვიბრძოლებთ და დავიცავთ საქართველოს, ან სახელმწიფო კი არა, ქვეყანაში ქართველი აღარ დარჩება, – ამის შესახებ კოალიცია “ძლიერი საქართველოს” წევრმა სალომე სამადაშვილმა ორბელიანების სასახლიდან გამოსვლის შემდეგ განაცხადა.
მისივე თქმით, პირველი რესპუბლიკა დაასრულა საბჭოთა ჯარმა, მეორე რესპუბლიკას ასრულებს საბჭოთა რუსული სპეცოპერაცია.
“მინდა, ყველამ ძალიან ნათლად გაიგოს, რომ დღეს რეალურად, ვცხოვრობთ პოლიტიკური ოკუპაციის რეჟიმში. რაც საქართველოში მოხდა, ეს არის 1921 წლის სცენარის გამეორება. რუსეთი ამ შემთხვევაში, შემოვიდა არა საბჭოთა ჯარით და ტანკებით, არამედ გაყალბებული არჩევნებით ხელისუფლების უზურპაციის გზით.
დღეს საქართველოს დისტანციურად მართავს ვლადიმერ პუტინი. ჩვენ ან ახლა ვიბრძოლებთ და დავიცავთ საქართველოს, ან სახელმწიფო კი არა, ქვეყანაში ქართველი აღარ დარჩება იმიტომ, რომ ამ ქვეყნიდან ძალიან ბევრ ადამიანს მოუწევს გაქცევა, ამიტომ, მივმართავ ყველას – საჯარო მოხელეებს, საქართველოს ყველა მოქალაქეს – ერთად უნდა გადავარჩინოთ ეს ქვეყანა.
პირველი რესპუბლიკა დაასრულა საბჭოთა ჯარმა, მეორე რესპუბლიკას ასრულებს საბჭოთა რუსული სპეცოპერაცია”, – განაცხადა სალომე სამადაშვილმა.
სალომე ზურაბიშვილს ოპოზიციონერი ლიდერები ორბელიანების სასახლეში შეხვდნენ. განხილვის თემა “ქართული ოცნების” გადაწყვეტილება და სამოქმედო გეგმა იყო.

Opposition member: “Georgia faces repetition of 1921 as Putin controls country”
Salome Samadashvili, a member of the Strong Georgia Coalition, has issued a warning, comparing Georgia’s current political situation to the events of 1921, when the First Republic fell to Soviet forces. Speaking after a meeting with the President at the Orbeliani Palace with opposition leaders, she declared that Georgia is now under “remote control” by Vladimir Putin and called for collective action to save the nation.
Samadashvili drew parallels between historical and contemporary events, stating, “In 1921, the First Republic was overrun by Soviet troops. Today, the Second Republic is being dismantled by a Soviet-Russian special operation.” She emphasized that while tanks and troops are absent this time, Russia’s influence has manifested through “rigged elections and the usurpation of power.”
Highlighting the urgency of the situation, she said, “We are living under a regime of political occupation. Today, Vladimir Putin governs Georgia from a distance.” According to Samadashvili, failing to act now will not only dismantle the state but could also force many Georgians to leave the country.
The opposition leader called on all sectors of society, including public servants and citizens, to stand together to defend Georgia. “This is not just about the government—it is about the survival of our nation and its people,” she warned.
Samadashvili’s remarks follow the statement of the ruling party about the suspension of Georgia’s EU accession process until 2028.