სალომე ზურაბიშვილი - ადგილობრივი არჩევნების დანიშვნა და მასში მონაწილეობა მაშინ, როცა ქვეყანაში გვყავს 60-ზე მეტი პოლიტიკური პატიმარი, ჩემთვის გაუგებარიც კია
ადგილობრივი არჩევნების დანიშვნა და მასში მონაწილეობა მაშინ, როცა ქვეყანაში გვყავს 60-ზე მეტი პოლიტიკური პატიმარი, ჩემთვის გასაკვირი და გაუგებარიც კია, - ამის შესახებ საქართველოს მეხუთე პრეზიდენტმა სალომე ზურაბიშვილმა ბრიფინგზე განაცხადა.
მისივე თქმით, როცა პოლიტიკური ლიდერები ციხეში არიან, არჩევნებში მონაწილეობა გაუგებარია.
"ძალიან აირია ვითარება ბევრი საკითხის მიმართ, რომელიც დღეს მოითხოვს ჩემგან სიცხადეს. როცა ჩვენ ვსაუბრობთ უახლოეს მომავალზე პოლიტიკურ განვითარებებზე, საჭიროა ვიცოდეთ, რას ვამბობთ და საითკენ მივდივართ. ამ შემთხვევაში მე ვსაუბრობთ არა პლატფორმის, არამედ ჩემი სახელით. ადგილობრივი არჩევნების დანიშვნა და მასში მონაწილეობა მაშინ, როცა ქვეყანაში გვყავს 60-ზე მეტი პოლიტიკური პატიმარი, ჩემთვის გასაკვირი და გაუგებარიც კია, როცა სასამართლოს ნდობა არავის შეიძლება ჰქონდეს.
რაც შეეხება მედიას, მედია არის აუცილებელი კომპონენტი არჩევნების ნებისმიერ დემოკრატიულ ქვეყანაში და ჩვენთან არა მხოლოდ იზღუდება ის სივრცეები, რომელშიც მედია ოპერირებს, არამედ ყოველდღე მძიმდება ვითარება. დღეს შეტანილია მარეგულირებელში ის სარჩელი, რომელიც რეალურად, ახალი ცენზურა და გამოხატვის თავისუფლების შეზღუდვაა, რომელიც მე არსად მინახავს და რომელმაც შეიძლება შემდეგ ეტაპზე ჯარიმები და ლიცენზიების შეჩერება განაპირობოს. ამიტომ, ეს არის ძალიან სერიოზული.
ამ დროს კიდევ ერთი დამამძიმებელი ფაქტორი არის ის, რომ ადამიანის უფლებები არის შეზღუდული.
საჯარო სივრცეები აღარ არსებობს. რუსთაველზე გასასეირნებლად გასვლაც კი ძვირად ჯდება. ყველა ფინანსური რესურსი, პარტიების, არასამთავრობოების, მედიების თუ სხვა, არის უფრო და უფრო შეზღუდული, აქეთ ხალხის საჯარო სამსახურებიდან გაშვება, იქით ფასების ზრდა - ეს ყველაფერი ისეთ ფინანსურ გარემოს ქმნის, სადაც რთულია ადამიანებისთვის, რომ წავიდნენ არჩევნებზე.
საარჩევნო კოდექსში შეტანილი ცვლილებები არა თუ გამოასწორებს იმას, რაც იყო წინა არჩევნებზე გაყალბების კუთხით, არამედ კიდევ უფრო დამძიმდა ეს საარჩევნო პირობები. ცესკოზე არაფერს ვიტყვი. კომისიების შემადგენლობა, დამკვირვებლების უფლებები კიდევ უფრო შეიზღუდა. ისიც უნდა ვიცოდეთ, თუ ადგილობრივ არჩევნებზე ვსაუბრობთ, რომ საერთაშორისო დამკვირვებლები ძალიან იშვიათად მოდიან დასაკვირვებლად ადგილობრივი არჩევნების. კიდევ ერთი მნიშვნელოვანი ფაქტორია, რომ დიასპორა არ მონაწილეობს არჩევნებში. ამ პირობებში დღეს თუ ვინმეს რამის იმედი აქვს ადგილობრივ არჩევნებში მონაწილეობით, მე ვერ ვხედავ და არ მესმის.
როგორ შეიძლება შეხვიდე არჩევნებში, როცა პოლიტიკური ლიდერები არიან ციხეში და არა მარტო აქტივისტები.
საპარლამენტო არჩევნებიც დღევანდელ პირობებში შეუძლებელია, ამიტომ არის, რომ პლატფორმის ფორმატში შევიმუშავეთ დოკუმენტი, რომელიც აღრიცხავს ყველა იმ პირობებს, რომელიც უნდა იყოს შემოტანილი.
პასუხისმგებლობა თუ რამე არის პოლიტიკური პარტიების, არის ის, რომ დაყენდნენ და მიხვდნენ იმას, რომ ერთიანობა არის აუცილებელი, აუცილებელია ვითარების კარგად გაგება. ჩვენი პასუხისმგებლობა დიდია, პირველ რიგში იმაზე, რომ ჯერ დავფიქრდეთ და მერე ვილაპარაკოთ", - განაცხადა სალომე ზურაბიშვილმა.

Zourabichvili emphasized that her comments reflected her personal views and not the official stance of the “resistance movement,” which she leads.
Georgia’s fifth president, Salome Zourabichvili, has warned that opposition participation in the upcoming local elections would be futile under the current political climate, pointing to “systemic issues” including “political imprisonment, media restrictions, and lack of judicial independence.”
Speaking at a briefing on Thursday, Zourabichvili said she found it "surprising and incomprehensible" that some opposition parties were considering contesting the October 2025 elections while, according to her, over 60 political prisoners remain behind bars.
"Participation in elections under these conditions does not seem logical," she said. "We see daily that the courts lack credibility. If this judicial system remains unchanged, no one can expect a fair resolution to electoral disputes."
She also voiced concern over recent government measures “affecting the media,” alleging that new laws adopted by the ruling Georgian Dream party subjected outlets to punitive fines and the potential revocation of broadcasting licenses.
"The media is an essential part of any democratic election," she said. "But in Georgia today, the space for independent journalism is shrinking, and the situation is deteriorating day by day."
Zourabichvili further criticized a newly passed law on election observation, claiming it restricted the rights of monitors and will hinder transparency.
"International observers rarely monitor local elections, and now, with further restrictions, there will be little meaningful oversight. Under these conditions, I don’t see how participating in elections can bring victory - it risks only deepening disillusionment."