ეს ტრაგიკული შემთხვევა მხოლოდ პირადი ტრაგედია არ არის, ეს ჩვენს დედაქალაქში სისტემური პრობლემის ნაწილია, რომელზე პასუხისმგებლობაც სრულად დედაქალაქის მერიას ეკისრება, - ამის შესახებ საქართველოს მეხუთე პრეზიდენტი სალომე ზურაბიშვილი წერს.
მისი თქმით, დღეს ეს პრობლემა თბილისის თითქმის ყველა ისტორიულ უბანშია.
"ძნელია ანუგეშო ადამიანები, რომლებმაც დღეს, ამ ტრაგედიის შედეგად, ოჯახის წევრი, ახლობელი და მეგობარი დაკარგეს, ვუსამძიმრებ და მათ გვერდში ვდგავარ ამ უმძიმეს წუთებში. მაგრამ ეს ტრაგიკული შემთხვევა მხოლოდ პირადი ტრაგედია არ არის, ეს ჩვენს დედაქალაქში სისტემური პრობლემის ნაწილია, რომელსაც ავარიული შენობები ჰქვია და რომელზე პასუხისმგებლობაც სრულად დედაქალაქის მერიას ეკისრება.
დღეს ეს პრობლემა თბილისის თითქმის ყველა ისტორიულ უბანშია, ავარიულ შენობებში ცხოვრობენ ჩვენი მოქალაქეები, მათ სიცოცხლესა და ჯანმრთელობას საფრთხე ემუქრება, თუმცა დღეს ამ საკითხის მიმართ სრული იგნორია იმ პირების მხრიდან, რომლებიც ამ საკითხებზე დღე და ღამ უნდა მუშაობდნენ.
ვერც პრევენციულ ზომებს ვხედავთ და მით უფრო, ვერც რაიმე სახის სისტემურ მიდგომასა ან გეგმას, ანდა თუ არსებობს ეს, მხოლოდ ქაღალდზე და ხალხის პრობლემის მოგვარებას არ ემსახურება.
გულგრილობასა და უპასუხისმგებლობას ჩვენი მოქალაქეები ეწირებიან, რომელთა უსაფრთხოების დაცვა ხელისუფლების უპირველესი ვალია, რომელიც მხოლოდ პოლიტიკური ოპონენტების დევნისა და საკუთარი ძალაუფლების შენარჩუნებისათვის იბრძვის", - წერს სალომე ზურაბიშვილი.
თბილისში, "სადგურის მოედნის“ მიმდებარე ტერიტორიაზე, ერთ-ერთ საცხოვრებელ კორპუსში ნგრევის შედეგად ორი ადამიანი დაიღუპა, ერთი დაშავდა. მომხდარზე გამოძიება 240-ე მუხლით დაიწყო.

Former President of Georgia, Salome Zourabichvili, has criticized Tbilisi City Hall following the collapse of a residential building near Station Square that left two people dead and one injured.
In a public statement, Zourabichvili said the tragedy is not an isolated incident, but part of a broader, systemic issue that points to long-standing neglect and a lack of accountability from city authorities.
She emphasized that the deteriorating condition of residential buildings is a widespread problem, particularly in Tbilisi’s historic neighborhoods, where many citizens live in unsafe structures. Zourabichvili accused the city administration of ignoring the risks and failing to implement preventive or strategic measures to address the issue.
“This is not just a personal tragedy for the victims' families—it reflects a systemic failure in the capital,” she said, arguing that citizens are paying the price for official indifference and irresponsibility.
The Ministry of Internal Affairs has launched an investigation into the collapse under Article 240 of the Criminal Code, which relates to violations of safety regulations during construction or operation of infrastructure. Rescue operations at the site continue.