სალომე ზურაბიშვილი – ევროპარლამენტის დღევანდელი რეზოლუცია ეჭვს არ ტოვებს: საქართველოს ამჟამინდელ ხელისუფლებას ლეგიტიმაცია არ გააჩნია
ევროპარლამენტის დღევანდელი რეზოლუცია ეჭვს არ ტოვებს: საქართველოს ამჟამინდელ ხელისუფლებას ლეგიტიმაცია არ გააჩნია, – ამის შესახებ საქართველოს მეხუთე პრეზიდენტი სალომე ზურაბიშვილი წერს.
მისივე თქმით, ქვეყნის ერთადერთი წინ მიმავალი გზა ხელახალი არჩევნებია.
“ევროპარლამენტის დღევანდელი რეზოლუცია ეჭვს არ ტოვებს: საქართველოს ამჟამინდელ ხელისუფლებას ლეგიტიმაცია არ გააჩნია. ჩვენი ქვეყნისთვის ერთადერთი წინ მიმავალი გზა ახალი, თავისუფალი და სამართლიანი არჩევნებია. საქართველოს ევროპული მომავალი მისმა ხალხმა უნდა გადაწყვიტოს”, – წერს სალომე ზურაბიშვილი.
ევროპარლამენტმა საქართველოს შესახებ მორიგი რეზოლუცია მიიღო, რომელსაც 400-მა ევროპარლამენტარმა დაუჭირა მხარი. რეზოლუციის ტექსტში ევროპელი პოლიტიკოსები გმობენ საქართველოში ბოლო დროს განვითარებულ მოვლენებს და “ქართულ ოცნებას” ე.წ. ხელისუფლებად მოიხსენიებენ. ისინი “ქართულ ოცნებას” მოუწოდებენ, დაუყოვნებლივ შეწყვიტოს ძალადობრივი რეპრესიები მშვიდობიანი მომიტინგეების, პოლიტიკური ოპონენტების და მედიის წარმომადგენლების მიმართ. რეზოლუციაში საუბარია კონკრეტული პირების სანქცირებაზეც.

In a statement, Zourabichvili emphasized that the only path forward for Georgia is holding new elections.
“The European Parliament’s resolution leaves no doubt: Georgia’s current government has no legitimacy. The only way forward for our country is new, free, and fair elections. The people of Georgia must decide the country’s European future,” she wrote.
The European Parliament adopted another resolution on Georgia, with 400 MEPs voting in favor. The text strongly condemns recent developments in the country and refers to the ruling party, Georgian Dream, as the “so-called government.”
The resolution urges Georgian Dream to immediately end violent repression against peaceful protesters, political opponents, and media representatives. Additionally, it mentions the possibility of sanctions against specific individuals.