არ მაინტერესებს, ვის აძლევდნენ ემიგრანტები ხმას, აქ საუბარია მათი უფლებების დაცვაზე, მათ უნდა ჰქონდეთ არჩევნებში მონაწილეობის უფლება, - ამის შესახებ საქართველოს მეხუთე პრეზიდენტმა სალომე ზურაბიშვილმა ბრიფინგზე განაცხადა.
"ეს რუსული რეჟიმი ნამდვილად შევა საქართველოს ისტორიაში, როგორც ყველაზე მავნებლური და დანაშაულებრივი რეჟიმი.
ჩვენ ყველას გვყავს ვიღაც, ვინც ცხოვრობს ემიგრაციაში - დიასპორის ნაწილი, საქართველოდან წასულია მილიონზე მეტი და დღეს ალბათ, მილიონ ნახევარზე ავიდა ეს რიცხვი. ეს ადამიანები არიან ჩვენი ქვეყნის ძალიან ნამდვილი რესურსი და ყველამ ვიცით, როგორ ირიცხება თანხები მათგან, რომელიც ავსებს ბიუჯეტს, რომელსაც, როგორც ჩანს, დღეს ძალიან უჭირს.
ეს ნაწილი წასულია იმიტომ, რომ სწორედ სახელმწიფომ ვერ შეძლო მათთვის ვერც პოლიტიკური, ვერც ეკონომიკური პირობების შექმნა, რომელიც ამ ადამიანებს ან დააბრუნებდა. ამიტომ, არსებობს სახელმწიფოს ვალდებულება მათ მიმართ, რომ შეუნარჩუნოს კავშირები ქვეყანასთან.
გადავხედოთ, როგორ ეპყრობიან სხვა, პატარა ქვეყნები, მაგალითად, ისრაელი თავიანთ მოქალაქეებს - უფრთხილდებიან, ცდილობენ, დააბრუნონ და ხელს უწყობენ, ჩვენთან - არაფერი კეთდება იმისთვის, რომ მათ ხელი შევუწყოთ, შეექმნათ პირობები, რომ დაბრუნდნენ ქვეყანაში და პირიქით ყველაფერი ხდება იმისთვის, რომ იგრძნონ, რომ რაღაც დიდი განხეთქილებაა მათ და ჩვენ შორის.
მე პასუხისმგებლობას ვგრძნობ ამ საკითხზე, მე ვიყავი იმ კანონის სათავეში, რომელმაც გააჩინა ორმაგი მოქალაქეობის საშუალება, რაც პატარა ქვეყნისთვის ძალიან მნიშვნელოვანია. ამ კანონის შემდეგ 6 წელი არ გამიჩერებია ბრძოლა იუსტიციის სამინისტროსთან, რომ გამარტივებული ყოფილიყო ეს ორმაგი მოქალაქეობის მიღება. იმის მაგივრად, რომ გაგვემარტივებინა - გაართულეს და ამით ვეუბნებით, რომ შენ მანდ იყავი და საქართველოში ფული გამოაგზავნეო. ეს არის დამოკიდებულება, რომელიც ეწინააღმდეგება კონსტიტუციის მეხუთე მუხლს, რომელიც ამბობს, რომ სახელმწიფო ზრუნავს უცხოეთში მცხოვრები თანამემამულეების სამშობლოსთან კავშირის შენარჩუნებასა და განვითარებაზე. ეს არის ვალდებულება და როგორ იქცევა ეს რეჟიმი?!
ესენი არიან, ვინც დღეს აცოცხლებენ საქართველოს კულტურას გარეთ, საქართველოს ეკონომიკას. ამიტომ, დღევანდელი გადაწყვეტილება, რომელსაც ბატონი პაპუაშვილი სიამაყით აცხადებს, რომლითაც ჩვენ მათ ვართმევთ საარჩევნო უფლებას, არის კიდევ უფრო გაუგონარი და გამაოგნებელი.
არ მაინტერესებს, ვის აძლევდნენ ემიგრანტები ხმას, აქ საუბარია მათი უფლებების დაცვაზე, მათ უნდა ჰქონდეთ არჩევნებში მონაწილეობის უფლება. დღეს მე გული მტკივა იმ ქართველებზე, რომლებიც საზღვარგარეთ არიან და აქვთ ერთი სურვილი, რომ ქვეყანაში დაბრუნდნენ და დღეს ეს რეჟიმი მათ ეუბნებათ, რომ არ ხართ ჩემი შვილებიო", - განაცხადა სალომე ზურაბიშვილმა.

Georgia’s fifth president, Salome Zourabichvili, on Monday slammed the Government for stripping Georgian emigrants of the opportunity to vote, saying the issue is about protecting their fundamental rights, not political preferences.
“I do not care whom emigrants vote for, this is about their rights. They must have the right to participate in elections”, Zourabichvili said.
She argued that more than 1–1.5 million Georgians living abroad represent a national resource, contributing to the state budget through remittances, yet the Government has failed to maintain meaningful ties with them.
“This Russian-style regime will go down in Georgia’s history as the most harmful and criminal. A large part of our diaspora left because the state failed to create the political or economic conditions needed to keep them here or bring them back. The state has an obligation to preserve their connection with the homeland”, she stated.
Zourabichvili compared Georgia’s approach to that of countries like Israel, which, she said, actively support and encourage their citizens abroad to return. In contrast, she argued, Georgia creates barriers and fosters a sense of estrangement.
The former President also recalled her role in initiating the dual citizenship law, highlighting its importance for a small country. She said she had fought for years to simplify the process, but instead, authorities made it more complicated.
“By complicating dual citizenship, the state is telling these people: stay abroad, send money home. This contradicts Article 5 of the Constitution, which obliges the state to support the preservation and development of ties with compatriots living abroad”, she said.
Zourabichvili condemned the recent decision announced by Parliament Speaker Shalva Papuashvili, which restricts voting rights for Georgians abroad.
“Today’s decision, which Papuashvili proudly presents - removing their voting rights - is shocking and unacceptable. These people keep Georgian culture and economy alive abroad”, she said.
“My heart aches for the Georgians who want to return home. And today, this regime is telling them: you are not my children”, Zourabichvili said.