შინაგან საქმეთა სამინისტროს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტისა და ფინანსთა სამინისტროს შემოსავლების სამსახურის საბაჟო დეპარტამენტის თანამშრომლებმა, განსაკუთრებით დიდი ოდენობით ნარკოტიკული საშუალების უკანონო შეძენა-შენახვის და საქართველოში შემოტანის ბრალდებით, თურქეთის რესპუბლიკის მოქალაქე - 1958 წელს დაბადებული მ.ა. დააკავეს.
შსს-ს ინფორმაციით, სამართალდამცველებმა, გამშვებ პუნქტ "სარფის" ტერიტორიაზე, ბრალდებულ მ.ა.-ს მართვის ქვეშ არსებული სამგზავრო ავტობუსის საბარგულში, განსაკუთრებით დიდი ოდენობით - 150 გრამამდე ნარკოტიკული საშუალება „კოკაინი“, სპეციალური სკანერის საშუალებით აღმოაჩინეს.

Turkish citizen arrested in Georgia for attempting to smuggle large quantity of cocaine
Georgia’s law enforcement authorities have arrested a Turkish national accused of illegally purchasing, possessing, and attempting to bring a large amount of narcotic substances into the country.
According to the Ministry of Internal Affairs, officers from the Central Criminal Police Department, together with staff from the Customs Department of the Revenue Service, detained M.A., a Turkish citizen born in 1958, at the Sarpi border crossing point.
During an inspection of a passenger bus driven by the suspect, officers discovered nearly 150 grams of cocaine hidden in the luggage compartment. The narcotics were detected with the help of a specialized scanning device, the ministry said.