შინაგან საქმეთა სამინისტროს სამეგრელო-ზემო სვანეთის პოლიციის დეპარტამენტის ზუგდიდის რაიონული სამმართველოს თანამშრომლებმა, განსაკუთრებით დიდი ოდენობით ნარკოტიკული საშუალების უკანონო შეძენა-შენახვისა და რეალიზაციის ხელშეწყობის ბრალდებით, ორი პირი: 1985 წელს დაბადებული ფ.ა. და 1956 წელს დაბადებული რ.ლ. დააკავეს.
"სამართალდამცველებმა ბრალდებულების პირადი და ავტომობილის ჩხრეკის შედეგად, ასევე ჩატარებული საგამოძიებო ექსპერიმენტის დროს, მითითებული ადგილებიდან, ნივთმტკიცებად ამოიღეს სარეალიზაციოდ გამზადებული, განსაკუთრებით დიდი ოდენობით 107 შეკვრად დაფასოებული ნარკოტიკული საშუალება „მეთადონი“.

If convicted, the suspects face up to 20 years in prison or life imprisonment
The Georgian police have arrested two individuals in western Georgia on suspicion of illegally possessing and facilitating the distribution of a particularly large quantity of drugs.
In an official statement on Wednesday, the ministry said officers from the Samegrelo-Zemo Svaneti Police Department’s Zugdidi district division detained two suspects, identified as F.A. (born 1985) and R.L. (born 1956).
Law enforcement officers seized evidence during personal and vehicle searches, as well as through an investigative experiment. Authorities said a total of 107 packages of the drug methadone, prepared for distribution and classified as an especially large quantity, were recovered from locations indicated by the suspects.