საუდის არაბეთში უკრაინა-აშშ-ის მოლაპარაკებები დასრულდა – პირველი დეტალები
როგორც პრეზიდენტის ადმინისტრაციის ვებგვერდზე გამოქვეყნებულ განცხადებაშია აღნიშნული, უკრაინის დელეგაციამ უკრაინელი ხალხის სახელით ღრმა მადლიერება გამოხატა პრეზიდენტ ტრამპის, აშშ-ის კონგრესის და შეერთებული შტატების ხალხის მიმართ მშვიდობის გზაზე მნიშვნელოვანი წინსვლისთვის.
მოლაპარაკებების დროს უკრაინა და შეერთებული შტატები შეთანხმდნენ რამდენიმე საკითხზე:
უკრაინამ მიიღო აშშ-ის წინადადება 30-დღიანი ცეცხლის შეწყვეტის შესახებ, რომელიც ექვემდებარება რუსეთის ფედერაციის ორმხრივობას;
აშშ ხსნის დაზვერვის მონაცემების გაზიარების შეჩერებას, აღადგენს უსაფრთხოების დახმარებას;
განიხილეს ჰუმანიტარული საკითხები: ტყვეების გაცვლა, მშვიდობიანი მოსახლეობის გათავისუფლება, უკრაინელი ბავშვების დაბრუნება;
დელეგაციები დაიწყებენ მოლაპარაკებებს მდგრადი მშვიდობის შესახებ ევროპელი პარტნიორების მონაწილეობით;
აშშ და უკრაინა შეთანხმდნენ იშვიათი მინერალების შეთანხმების დადებაზე უკრაინის ეკონომიკური გაძლიერებისთვის.
“უკრაინამ გამოთქვა მზადყოფნა, მიიღოს აშშ-ის წინადადება დროებითი, 30-დღიანი ცეცხლის შეწყვეტის დაუყოვნებლივ შემოღების შესახებ“, – აღნიშნულია განცხადებაში.
ასეთი რეჟიმი შეიძლება გაგრძელდეს მხარეთა შეთანხმებით, თუ რუსეთი მიიღებს ასეთ წინადადებას.
ამერიკელი ოფიციალური პირები დაჰპირდნენ, რომ რუსეთს გადასცემდნენ, რომ მისი მხრიდან ურთიერთგაგება „მშვიდობის მიღწევის გასაღებია“.

Ukraine and US conclude talks in Saudi Arabia, agree on ceasefire
Negotiations between Ukrainian and US delegations in Saudi Arabia have concluded, with both sides reaching several agreements on key issues.
According to a statement published on the Ukrainian president’s official website, Ukraine expressed deep gratitude to President Trump, the US Congress, and the American people for their significant progress toward peace.
During the talks, Ukraine and the US agreed on the following points:
– Ukraine accepted the US proposal for a 30-day ceasefire, conditional on Russia’s reciprocal participation.
– The US will resume intelligence sharing and reinstate security assistance to Ukraine.
– Humanitarian issues were discussed, including prisoner exchanges, the release of civilians, and the return of Ukrainian children.
– Delegations will begin negotiations on a sustainable peace agreement with the involvement of European partners.
– The US and Ukraine agreed to sign a rare minerals agreement to strengthen Ukraine’s economy.
“Ukraine has expressed its readiness to immediately implement the US proposal for a temporary 30-day ceasefire,” the statement reads.
The ceasefire could be extended if both parties agree, provided that Russia accepts the proposal.
American officials assured Ukraine that they would communicate to Russia that mutual understanding is the “key to achieving peace.”