ანტიკორუფციული ბიურო 2 მარტიდან გაუქმდება და მისი ფუნქციები სახელმწიფო აუდიტის სამსახურს გადაეცემა, უქმდება პერსონალურ მონაცემთა დაცვის სამსახურიც
პარლამენტის თავმჯდომარის შალვა პაპუაშვილის განცხადებით, 2026 წლის 2 მარტიდან ანტიკორუფციული ბიურო გაუქმდება.
როგორც პაპუაშვილმა პარლამენტში გამართულ ბრიფინგზე აღნიშნა, ანტიკორუფციული ბიუროს ფუნქციები სრულად გადაეცემა სახელმწიფო აუდიტის სამსახურს.
„მეორე ბლოკი ეხება იმ ინსტიტუციური მოდელების გადახედვასა და კონსოლიდაციას, რომლებიც წლების განმავლობაში არსებობდა ფრაგმენტულად ან გარედან თავსმოხვეული მოდელების სახით. ჩვენი მიზანია მმართველობის სისტემის კონსტიტუციური ჩარჩოს გამყარება და სახელმწიფო რესურსების ოპტიმიზაცია.
კორუფციასთან ბრძოლა ხელისუფლების ერთ-ერთი უმთავრესი პრიორიტეტია. ბოლო პერიოდში ამ მიმართულებით მთელი რიგი მნიშვნელოვანი ნაბიჯები გადაიდგა. პროცესში ჩართულია მთავრობის ადმინისტრაციის ეფექტიანობის დეპარტამენტი, სახელმწიფო აუდიტის სამსახური, სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის ანტიკორუფციული სააგენტო, პროკურატურა.
ამ მხრივ ანტიკორუფციულ ბიუროს დღეს, არსებითად, დაკისრებული აქვს თანამდებობის პირების, პარტიებისა და არასამთავრობო ორგანიზაციების დეკლარაციების შეგროვება და მონიტორინგი. მთავრობასთან კონსულტაციების შედეგად ჩამოყალიბდა საერთო ხედვა, რომ აღნიშნული ფუნქცია საჯარო მმართველობის კონსტიტუციურ ჩარჩოში უკეთ შეესაბამება სახელმწიფო აუდიტის სამსახურს, როგორც უფრო მაღალ და უფრო დამოუკიდებელ კონსტიტუციურ ორგანოს. ინიციატივის შესაბამისად, 2026 წლის 2 მარტიდან ანტიკორუფციული ბიურო გაუქმდება, მისი ფუნქციები კი სრულად გადაეცემა სახელმწიფო აუდიტის სამსახურს“, – განაცხადა შალვა პაპუაშვილმა.
2026 წლის 2 მარტიდან უქმდება პერსონალურ მონაცემთა დაცვის სამსახურიც, მისი ფუნქციები ასევე სრულად გადაეცემა სახელმწიფო აუდიტის სამსახურს.

Papuashvili also confirmed that the Personal Data Protection Service would be abolished on the same date
Parliament Speaker Shalva Papuashvili has announced that Georgia’s Anti-Corruption Bureau will be abolished on 2 March 2026, with all of its functions transferred to the State Audit Office.
Speaking at a briefing in parliament on Monday, Papuashvili said the decision was part of a broader effort to restructure and consolidate institutions that have operated “fragmentedly or as externally imposed models” over the years. The aim, he said, was to strengthen the constitutional framework of public administration and optimize state resources.
According to him, the government’s anti-corruption work currently involved several agencies, including the Government Administration’s Efficiency Department, the State Audit Office, the State Security Service’s Anti-Corruption Agency and the Prosecutor’s Office.
Papuashvili said the Anti-Corruption Bureau was mainly responsible for collecting and monitoring asset declarations of public officials, political parties and NGOs - a function the government believed was better suited to the State Audit Office, which he described as a “higher and more independent constitutional body.”
“Following consultations with the government, a shared vision has been formed that this function aligns more appropriately with the State Audit Office,” he said.
Papuashvili also confirmed that the Personal Data Protection Service would be abolished on the same date, with its functions likewise transferred fully to the State Audit Office.