პარლამენტის თავმჯდომარე შალვა პაპუაშვილი საფრანგეთის ულტრამემარჯვენე პარტიის, “ეროვნული გაერთიანების“ ლიდერისთვის მარინ ლე პენისთვის სასამართლოს მიერ გამოტანილ განაჩენს სოციალურ ქსელში ეხმაურება.
„მე, რა თქმა უნდა, არ მინდა, საფრანგეთის შიდა საქმეებში ჩავერიო, მაგრამ, მაშინ, ნურც საფრანგეთი ჩაერევა საქართველოს შიდა საქმეებში. აქ დაბალი ღობე არავინაა”, – წერს შალვა პაპუაშვილი.
საფრანგეთის ულტრამემარჯვენე პარტიის, „ეროვნული გაერთიანების“ ლიდერი მარინ ლე პენი ევროკავშირის სახსრების არამიზნობრივი ხარჯვის საქმეზე დამნაშავედ ცნეს. მარინ ლე პენს საფრანგეთის სასამართლომ ოთხი წლით თავისუფლების აღკვეთა მიუსაჯა. სასამართლოს გადაწყვეტილებით, მარინ ლე პენისთვის დაწესებული სასჯელი იყოფა ორ ნაწილად – ორი წელი „მკაცრი“ სასჯელი, რომელიც შეიძლება, მოიხადოს ელექტრონული სამაჯურით (შინაპატიმრობით) და ორი წელი პირობითი სასჯელი. ამასთან, ლე პენს საჯარო თანამდებობის დაკავება ხუთი წლით აეკრძალა.

Georgia’s Parliament Speaker, Shalva Papuashvili, on Monday responded to the conviction of French far-right leader Marine Le Pen, drawing parallels between France’s judicial actions and its stance on Georgia’s internal affairs.
Taking to social media, Papuashvili said “of course, I don’t want to interfere in France’s internal affairs, but then France shouldn’t interfere in Georgia’s internal affairs either. There is no low fence here.”
His comments come after a French court found Marine Le Pen guilty of misusing EU funds, sentencing her to four years in prison. The ruling divided her sentence into a two-year house arrest term, which can be served with an electronic bracelet, and a two-year suspended sentence. Additionally, Le Pen was barred from holding public office for five years.