შალვა პაპუაშვილი აზერბაიჯანის რესპუბლიკის მილი მეჯლისის თავმჯდომარეს შეხვდა
პარლამენტის თავმჯდომარე შალვა პაპუაშვილი აზერბაიჯანის რესპუბლიკის პარლამენტის - მილი მეჯლისის თავმჯდომარე  საჰიბა გაფაროვას შეხვდა.
შალვა პაპუაშვილმა აზერბაიჯანელ კოლეგას მადლობა გადაუხადა იმისთვის, რომ აზერბაიჯანის პარლამენტის დელეგაციამ, საჰიბა გაფაროვას ხელმძღვანელობით პატივი მიაგო საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქის ილია მეორის ხსოვნას და მონაწილეობა მიიღო მისი უწმინდესობის დაკრძალვის ცერემონიაში.
შეხვედრაზე ხაზი გაესვა საქართველოსა და აზერბაიჯანის რესპუბლიკას შორის მრავალმხრივ ნაყოფიერ თანამშრომლობას.
ორ ქვეყანას შორის საპარლამენტო კავშირების განმტკიცებაში შეტანილი განსაკუთრებული და მრავალწლიანი წვლილისათვის, შალვა პაპუაშვილმა საჰიბა გაფაროვას პარლამენტის საპატიო მედალი გადასცა.
მხარეებმა დაადასტურეს სტრატეგიული პარტნიორობის შემდგომი გაღრმავების მზაობა.
ხაზი გაესვა მაღალი დონის ვიზიტების დადებით დინამიკას. ყურადღება გამახვილდა აზერბაიჯანის პრეზიდენტის, ილჰამ ალიევის მიერ საქართველოში განხორციელებული ვიზიტის მნიშვნელობაზე.
დადებითად შეფასდა ორი ქვეყნის საკანონმდებლო  ორგანოებს შორის კავშირები, როგორც თავმჯდომარეებს, ისე სექტორულ კომიტეტებსა და მეგობრობის ჯგუფებს შორის.
მხარეებმა, ასევე, ისაუბრეს სამხრეთ კავკასიის რეგიონში არსებულ ვითარებაზე და ხაზი გაუსვეს მშვიდობისა და უსაფრთხოების მნიშვნელობას. აღინიშნა სტრატეგიული მნიშვნელობის მქონე რეგიონული პროექტების განხორციელებაზე მუშაობის მზაობა.

Georgian Parliament Speaker Shalva Papuashvili on Thursday met with Azerbaijani Milli Majlis Speaker Sahiba Gafarova on the sidelines of the 152nd General Assembly of the Inter-Parliamentary Union (IPU) in Istanbul, where the two sides reaffirmed their commitment to deepening strategic cooperation between the neighbouring countries.
The Georgian Parliament’s press office said Papuashvili thanked Gafarova for the participation of the Azerbaijani parliamentary delegation, led by her, in honouring the memory of Catholicos-Patriarch Ilia II and attending the funeral ceremony of His Holiness.
During the meeting, the sides highlighted the productive and multifaceted cooperation between Georgia and Azerbaijan, with particular emphasis on strengthening parliamentary ties.
In recognition of Gafarova’s longstanding contribution to enhancing relations between the two legislative bodies, Papuashvili awarded her the Georgian Parliament’s honorary medal.
The officials also reaffirmed their readiness to further deepen the strategic partnership and praised the dynamic of high-level bilateral visits, including Azerbaijani President Ilham Aliyev’s visit to Georgia.
According to the statement, the two sides welcomed the close cooperation between the legislative bodies, including between parliamentary speakers, sectoral committees and friendship groups.
The meeting also covered the current situation in the South Caucasus, with both parties underscoring the importance of peace and security in the region and expressing readiness to continue working on strategically important regional projects.