შალვა პაპუაშვილი ჩინეთის შაანსის პროვინციის პარლამენტის თავმჯდომარეს შეხვდა
პარლამენტის თავმჯდომარე შალვა პაპუაშვილი ჩინეთის შაანსის პროვინციის კომიტეტის მდივანს, ამავე პროვინციის პარლამენტის - შაანსის სახალხო კონგრესის მუდმივმოქმედი კომიტეტის თავმჯდომარეს ჭაო იდეს შეხვდა.
შალვა პაპუაშვილმა აღნიშნა შაანსის ხელმძღვანელობასთან შეხვედრის მნიშვნელობა და ხაზი გაუსვა შაანსის პროვინციის ისტორიულ და ეკონომიკურ როლს. მისი თქმით, შაანსის პროვინციაში უძველესი ცივილიზაცია და
თანამედროვე ტექნოლოგიები წარმატებით ერწყმის ერთმანეთს.
მხარეებმა დადებითად შეაფასეს საქართველოსა და ჩინეთს შორის ურთიერთობები, რომლებიც სტრატეგიულ პარტნიორობაში გადაიზარდა. ხაზი გაესვა იმ ფაქტს, რომ ორმხრივი თანამშრომლობა მრავალი მიმართულებით ღრმავდება.
აღინიშნა, რომ ადგილობრივ და რეგიონულ დონეზე თანამშრომლობა სახელმწიფოთაშორის ურთიერთობებს ავსებს და მნიშვნელოვანი პრაქტიკული შედეგები მოაქვს. შეხვედრაზე ხაზი გაესვა იმ ფაქტს, რომ დღესდღეობით საქართველოსა და ჩინეთის ქალაქებს შორის გააქტიურებულია დაძმობილების პროცესი.
მხარეებმა გამოხატეს მზადყოფნა, გააღრმაონ ინსტიტუციური კავშირები, ისაუბრეს კულტურისა და განათლების მიმართულებით თანამშრომლობაზე. შალვა პაპუაშვილის თქმით, შაანსის პროვინციას მდიდარი ისტორიული და კულტურული მემკვიდრეობა აქვს, რაც კულტურული დიპლომატიისთვის მნიშვნელოვანი საფუძველია.
ტრანსპორტისა და ლოგისტიკის საკითხებზე საუბრისას, მხარეებმა განიხილეს სატრანზიტო მარშრუტების, განსაკუთრებით შუა დერეფნის შემდგომი გამოყენების შესაძლებლობები.
შეხვედრა შედგა ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკაში შალვა პაპუაშვილის ოფიციალური ვიზიტის ფარგლებში. დელეგაციის შემადგენლობაში, რომელსაც პარლამენტის თავმჯდომარე ხელმძღვანელობს, შედიან: პარლამენტის თავმჯდომარის პირველი მოადგილე, საქართველო-ჩინეთის საპარლამენტო მეგობრობის ჯგუფის ხელმძღვანელი გიორგი ვოლსკი; პარლამენტის თავმჯდომარის მოადგილე ნინო წილოსანი, პარლამენტის თავმჯდომარის მოადგილე სოზარ სუბარი; საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის თავმჯდომარე ნიკოლოზ სამხარაძე; სოფლის მეურნეობის კომიტეტის თავმჯდომარე გელა სამხარაული.

Papuashvili and Zhao expressed readiness to deepen institutional links and discussed cooperation in culture and education
Georgian Parliament Speaker Shalva Papuashvili has met Zhao Yide, who also chairs the Standing Committee of the Shaanxi People's Congress, during his official visit to China.
Papuashvili highlighted the importance of the meeting with the leadership of Shaanxi Province and underlined the province’s historical and economic significance, his press office said.
He said Shaanxi successfully combined ancient civilisation with modern technological development.
The two sides positively assessed relations between Georgia and China, noting that bilateral ties had developed into a strategic partnership and that cooperation was deepening across multiple sectors.
The meeting also focused on cooperation at local and regional levels, with both sides noting that ties between cities in Georgia and China were becoming increasingly active through twinning initiatives.
Papuashvili and Zhao expressed readiness to deepen institutional links and discussed cooperation in culture and education.
The Georgian parliament speaker said Shaanxi’s rich historical and cultural heritage created an important basis for cultural diplomacy.
During talks on transport and logistics, the sides discussed the further development of transit routes, particularly the Middle Corridor.