შალვა პაპუაშვილი - ჩვენ ვართ მისი თაობა, მისგან მონათლული, ნაკურთხი და დალოცვილი
პარლამენტის თავმჯდომარე შალვა პაპუაშვილი სრულიად საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქის, ილია II-ის გარდაცვალების გამო მწუხარებას გამოთქვამს და სამძიმრის წერილს აქვეყნებს.
"საქართველომ დაკარგა სულიერი მამა, ჩვენი უწმინდესი პატრიარქი, რომელმაც თავისი ცხოვრების ყოველი წუთი და წამი მიუძღვნა ქრისტეს მსახურებას, სამშობლოს დაცვას და სამწყსოზე ზრუნვას.
უწმინდესი პატრიარქი ილია II ნახევარი საუკუნის განმავლობაში წინამძღოლობდა 2000-წლოვან ქართულ ეკლესიას. მან ათეისტური უკუნიდან და მიმქრალი ნაკვერჩხლიდან ააგიზგიზა ქართველ ერში ჭეშმარიტი სარწმუნოება და თავისი შრომით და ლოცვით ააღორძინა ჩვენი ეკლესია.
უიმედობისა თუ სასოწარკვეთის მძიმე წუთებში სწორედ ის ტვირთულობდა ჯვრის სიმძიმეს. ის იყო ნუგეში და მეოხი განსაცდელში მყოფი ერისთვის. ის იყო ბევრად მეტი ჩვენთვის, ვიდრე ეკლესიის წინამძღოლი.
ჩვენი პატრიარქი შეუერთდა ზეციური საქართველოს ჩინებულთა დასს, ჩვენს გმირ წინაპრებს, ხოლო მისი ღვაწლი და მისი სიტყვა კვლავაც იცოცხლებს ჩვენს ერში.
ჩვენ ვართ მისი თაობა, მისგან მონათლული, ნაკურთხი და დალოცვილი.
მწამს, რომ მისი ზეციური ლოცვით და კურთხევით კვლავ დალოცვილი ვიქნებით ერი თუ ბერი, მისგან შეყვარებული სამშობლო, ყოველი ქართველი და ჩვენი დედაეკლესია, რომლის აღორძინებისთვისაც იღვაწა მთელი თავისი ცხოვრება“, - აღნიშნულია შალვა პაპუაშვილის სამძიმრის წერილში.

Georgian parliament speaker expresses condolences on death of Patriarch Ilia II
Papuashvili has described the Patriarch as “a spiritual father who dedicated every moment of his life to serving Christ, protecting his homeland, and caring for his flock"
Shalva Papuashvili, Speaker of the Georgian Parliament, has expressed sorrow over the passing of His Holiness, Catholicos-Patriarch Ilia II, and released a formal letter of condolence.
Papuashvili has described the Patriarch as “a spiritual father who dedicated every moment of his life to serving Christ, protecting his homeland, and caring for his flock.” He noted that for half a century, Ilia II led the Georgian Orthodox Church, reviving faith in a nation emerging from decades of atheism and nurturing the Church through his tireless work and prayer.
Papuashvili stressed the Patriarch’s role as a source of comfort and guidance in times of despair. “He bore the weight of the cross for our nation in moments of hopelessness or distress. He was far more to us than a church leader,” he wrote.
The Speaker reflected on the Patriarch’s enduring legacy, saying, “our Patriarch has joined the heavenly assembly of Georgia’s distinguished, heroic ancestors. His work and his words will continue to live among our people.” He added that the nation remains blessed by the Patriarch’s guidance and prayers, and that his spiritual influence will continue to inspire Georgians and the Church he served.