შალვა პაპუაშვილი - ეს ნიშნავს დადასტურებას, რომ ომი რუსეთსა და დასავლეთს შორის მიმდინარეობს
დონალდ ტრამპი ხშირად იმეორებს, რომ სურს ომების დასრულება და მშვიდობის მიღწევა, ხოლო უკრაინის ომი არასდროს მოხდებოდა, თავად რომ ყოფილიყო იმ დროს პრეზიდენტი, ალასკის შეხვედრა გამოირჩა იმით, რომ რუსეთის პრეზიდენტი დაეთანხმა პრეზიდენტ ტრამპის მოსაზრებას, რომ ომის აცილება შესაძლებელი იყო, – ამის შესახებ პარლამენტის თავმჯდომარე შალვა პაპუაშვილი სოციალურ ქსელში წერს.
მისი თქმით, თუ მშვიდობა შესაძლებელი იყო და, თუ აშშ-ის პრეზიდენტს პროცესზე ზემოქმედების ბერკეტი გააჩნდა, ეს ნიშნავს იმის დადასტურებას, რომ ომი რუსეთსა და დასავლეთს შორის მიმდინარეობს.
"აშშ-ის და რუსეთის პრეზიდენტების შეხვედრა ალასკაზე, რომლის სლოგანადაც შეირჩა „სწრაფვა მშვიდობისკენ“, მართლაც წინ გადადგმული ნაბიჯია მშვიდობის მისაღწევად.
არჩევის დღიდან პრეზიდენტი ტრამპი ხშირად იმეორებს, რომ სურს ომების დასრულება და მშვიდობის მიღწევა, ხოლო უკრაინის ომი არასდროს მოხდებოდა, თავად რომ ყოფილიყო იმ დროს პრეზიდენტი. ალასკის შეხვედრა გამოირჩა იმით, რომ რუსეთის პრეზიდენტი დაეთანხმა პრეზიდენტ ტრამპის ამ მოსაზრებას. ომის აცილება შესაძლებელი იყო. ხოლო თუ მშვიდობა შესაძლებელი იყო და, თუ ამერიკის პრეზიდენტს გააჩნდა პროცესზე ზემოქმედების ბერკეტი, ეს ნიშნავს დადასტურებას, რომ ომი რუსეთსა და დასავლეთს შორის მიმდინარეობს.
ამგვარი მოსაზრება ახალი არ არის. თუმცა, პრეზიდენტების შეხვედრაზე ეს ფორმალურადაც დადასტურდა. მანამდე კი იყო სახელმწიფო მდივნის, მარკო რუბიოს განცხადებაც, რომ უკრაინის ომი ე.წ. პროქსი-ომია, ანუ მარიონეტის ხელით წარმოებული ომი. ეს დასტური კი პირდაპირ ააშკარავებს, თუ რა ტიპის დაპირისპირებაში გვითრევდნენ უცხოელი მტერ-მოყვარეები და მათი ინტერესების მომსახურე შინნაზარდი სასარგებლო იდიოტები.
ამასთან, ეს დასტური ასევე პირდაპირ ააშკარავებს, რატომ არ დაიწყო საქართველოში ომი 2022 წელს. იმიტომ, რომ მათ, ვისაც ჩვენი ქვეყნის იარაღად გამოყენება უნდოდათ, 2008 წლისგან განსხვავებით, საქართველოს ხელისუფლებაში დახვდნენ პატრიოტები და არა მარიონეტები.
არ დაგვავიწყდეს, რომ ომამდე ხუთი თვით ადრე, როდესაც უკვე ნათელი იყო საით მიდიოდა საქმე, რეფერენდუმად გამოცხადებული 2021 წლის ოქტომბრის თვითმმართველობის არჩევნების დღისთვის, უცხოურმა სპეცსამსახურებმა, ქვეყანაში მიხეილ სააკაშვილი შემოაპარეს, რათა ძალადობრივი სცენარით ხელისუფლება შეეცვალათ.
დღეს უკვე ყველასთვის ცხადია, რა იყო ამ გეგმის მიზანი – სახელისუფლებო კაბინეტებში დახვედროდათ ის ხალხი, ვინც "შესაძლებლობის ფანჯრის გამოყენებაზე“, "ბომბების წვიმაზე“ და "ათი ათასი რუსი ჯარისკაცის აქ დაკავებაზე“ უყოყმანოდ ეტყოდა თანხმობას და საქართველოს, გლობალური დაპირისპირების საჭადრაკო დაფაზე, მორიგი კომბინაციისთვის გაწირულ პაიკად აქცევდა“, – წერს შალვა პაპუაშვილი.

Georgian Parliament Speaker Shalva Papuashvili on Saturday said the Alaska meeting held on Friday between US President Donald Trump and Russian President Vladimir Putin underscored the ongoing conflict in Ukraine was part of a broader confrontation between Russia and the West.
In a statement posted on social media, Papuashvili noted Trump had often repeated he had wanted to end wars and achieve peace, and that the war in Ukraine would never have happened if he had been President at the time. He said the Alaska talks had highlighted that Putin had agreed with Trump’s position that the conflict could have been avoided.
“If peace was possible, and if the US President had leverage over the process, this confirms that the war is between Russia and the West”, Papuashvili said, adding this view was also expressed by Secretary of State Marco Rubio, who previously characterized the war in Ukraine as a proxy conflict.
Papuashvili also drew parallels to Georgia, arguing the 2022 war in Ukraine did not spread to Georgia because, unlike in 2008, the country’s leadership was composed of “patriots” rather than “puppets” who could be manipulated by foreign powers.
“Let us not forget that five months before the war, when it was already clear where things were headed, foreign special services brought [former President] Mikheil Saakashvili into the country for the October 2021 local self-government elections - which were declared a referendum - in an attempt to forcibly change the Government”, he said, adding attempts to use Georgia as a “pawn sacrificed for the next combination on the chessboard of global confrontation” had been prevented.