შალვა პაპუაშვილი ყაზახეთის რესპუბლიკის მაჟილისის თავმჯდომარეს შეხვდა
პარლამენტის თავმჯდომარე შალვა პაპუაშვილი ყაზახეთის რესპუბლიკის ქვედა პალატის - მაჟილისის თავმჯდომარე ერლან კოშანოვს შეხვდა.
პარლამენტის პრესსამსახურის ინფორმაციით, შეხვედრაზე ხაზი გაესვა საქართველოსა და ყაზახეთს შორის ხანგრძლივი ისტორიის მქონე მეგობრულ ურთიერთობებს, საერთო წარსულსა და მომავლის ხედვებს.
"შალვა პაპუაშვილმა გაიხსენა გასულ წელს ყაზახეთში განხორციელებული ოფიციალური ვიზიტი და ხაზი გაუსვა ერლან კოშანოვის საპასუხო ვიზიტის მნიშვნელობას. მან, აგრეთვე, მადლიერება გამოხატა ყაზახეთის მიერ საქართველოს სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობისადმი ურყევი მხარდაჭერისთვის.
ერლან კოშანოვმა განაცხადა, რომ მისი ვიზიტი ყახაზეთის მაჟილისის თავმჯდომარის პირველი ოფიციალური ვიზიტია საქართველოში, რაც ახალ იმპულსს მისცემს საქართველოსა და ყაზახეთს შორის ურთიერთობებს.
მხარეებმა განიხილეს საპარლამენტო კავშირების შემდგომი გაძლიერების შესაძლებლობები. ამ კუთხით, მხარეებმა დადებითად შეაფასეს ოფიციალური ვიზიტის ფარგლებში პარლამენტებს შორის თანამშრომლობის მემორანდუმის გაფორმება. აღინიშნა საპარლამენტო მეგობრობის ჯგუფებს შორის აქტიური გაცვლები. აგრეთვე, ყურადღება გამახვილდა სექტორულ კომიტეტებსა და პარლამენტის აპარატებს შორის თანამშრომლობის გაღრმავების მნიშვნელობაზე.
მხარეებმა, ასევე, ისაუბრეს, ორ ქვეყანას შორის თანამშრომლობაზე ვაჭრობისა და ეკონომიკის, ტრანსპორტისა და ენერგეტიკის, ინვესტიციების, ტურიზმის, კულტურის, ახალგაზრდობის საკითხებზე. ასევე, მხარეებმა გამოხატეს გაციფრულებისა და ხელოვნური ინტელექტის საკითხებზე გამოცდილების გაზიარების ინტერესი.
შეხვედრაზე აღინიშნა, რომ საქართველო და ყაზახეთი აბრეშუმის გზის ქვეყნები არიან და დღესდღეობით ორ ქვეყანას შორის თანამშრომლობა განსაკუთრებულ მნიშვნელობას იძენს შუა დერეფნის განვითარების კუთხით, რადგან სწორედ ეს დერეფანი ქმნის მრავალ შესაძლებლობას გლობალური ვაჭრობისთვის. აღინიშნა 2023 წელს, ასტანას საერთაშორისო საფინანსო ცენტრის ბაზაზე შუა დერეფნის ერთობლივი საწარმოს გახსნის მნიშვნელობა.
ერლან კოშანოვმა აღნიშნა, რომ ყაზახეთი გეგმავს ერთპალატიანი პარლამენტის სისტემაზე გადასვლას, ასევე, არჩევნების პარტიული სიით ჩატარებას და ამ კუთხით, საქართველოს გამოცდილებით დაინტერესდა.
შეხვედრაში, აგრეთვე, მონაწილეობა მიიღეს პარლამენტის თავმჯდომარის მოადგილე ნინო წილოსანმა, საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის თავმჯდომარე ნიკოლოზ სამხარაძემ, ევროპასთან ინტეგრაციის კომიტეტის თავმჯდომარე ლევან მახაშვილმა, ეკონომიკური კომიტეტის თავმჯდომარე შოთა ბერეკაშვილმა, ყაზახეთთან საპარლამენტო მეგობრობის ჯგუფის თავმჯდომარე ანტონ ობოლაშვილმა, ფრაქცია „ქართული ოცნების“ თავმჯდომარის მოადგილე გენრიეტა წიწავამ, საპარლამენტო პოლიტიკური ჯგუფი „ხალხის ძალის“ თავმჯდომარის მოადგილე ეკა სეფაშვილმა", - აღნიშნულია ინფორმაციაში.

Officials said discussions also covered cooperation in trade, economy, transport, energy, investment, tourism, culture, and youth policy, as well as plans to exchange experience in digitalisation and artificial intelligence
Georgia’s Parliament Speaker Shalva Papuashvili on Thursday met with Yerlan Koshanov, Chairman of the Mäjilis - the lower house of Kazakhstan’s Parliament - to discuss broadening cooperation between the two countries during Koshanov’s first official visit to Georgia in this role, the Parliament’s press service said.
The sides underlined the longstanding friendship and shared historical ties between Georgia and Kazakhstan, noting common visions for future cooperation. Papuashvili recalled his official visit to Kazakhstan last year and thanked the country for its firm and consistent support of Georgia’s sovereignty and territorial integrity.
Koshanov said his visit would give a new impulse to bilateral relations.
Talks focused on enhancing inter-parliamentary cooperation, including a memorandum of collaboration signed during the visit, increased exchanges between friendship groups, and closer coordination between sectoral committees and parliamentary administrations.
Officials said discussions also covered cooperation in trade, economy, transport, energy, investment, tourism, culture, and youth policy, as well as plans to exchange experience in digitalisation and artificial intelligence.
Special emphasis was placed on the Middle Corridor - a strategic East–West trade route linking Europe and Asia. Both sides noted that as Silk Road countries, Georgia and Kazakhstan hold growing importance in developing the corridor. They highlighted the significance of the joint venture established in 2023 at the Astana International Financial Centre to support the route’s development.
Koshanov briefed Georgian MPs on political reforms planned in Kazakhstan, including a transition to a unicameral parliamentary system and the introduction of elections conducted entirely via party lists, expressing interest in Georgia’s legislative experience.