შალვა პაპუაშვილი - ყველას გილოცავთ ამ საპატივცემულო ჯილდოების მიღებას და გისურვებთ ამაყად გეტარებინოთ ქართული კულტურის ამაგდართა წოდება
"ქართული კულტურა არის სწორედ ის, რაც გვახსენებს თუ რისთვის ვიბრძვით, რას ვიცავთ და რას ვუფრთხილდებით”, - განაცხადა პარლამენტის თავმჯდომარემ შალვა პაპუაშვილმა კულტურის სფეროს წარმომადგენელთა დაჯილდოების ღონისძიებაზე სიტყვით გამოსვლისას.
მისი თქმით, კულტურა არის ის, რაც გვეუბნება, თუ რატომ უნდა იყოს საქართველო დამოუკიდებელი, განუყოფელი და ერთიანი.
„სასიამოვნოა ჩვენი კვლავ სტუმრობა საქართველოს პრეზიდენტის სასახლის ამ დიდებულ დარბაზში და ორმაგად სასიამოვნოა სტუმრობა ამგვარ გამორჩეულ ღონისძიებაზე, რასაც საქართველოს კულტურის სფეროს წარმომადგენელთა დაჯილდოება ჰქვია. დაახლოებით ხუთი თვის წინ ჩვენ ვმონაწილეობდით ამგვარ ღონისძიებაში და უაღრესად მისასალმებელია ამ შესანიშნავი ტრადიციის გაგრძელება.
მაშინაც ვთქვი და ახლაც გავიმეორებ, რომ საქართველოში კულტურა ცოცხალი და თავისუფალია; რომ საქართველოსთვის კულტურა წარმოადგენს მისი თვითმყოფადობის, მისი იდენტობის ერთ-ერთ უმთავრეს ბურჯს. ჩვენ ვართ თაობა, რომელიც მოვდივართ მე-20 საუკუნის მეორე ნახევრიდან, პერიოდიდან, როდესაც ქართული კულტურა, ქართული ხელოვნება განსაკუთრებული სიმაღლით და მიღწევებით იყო გამორჩეული და ჩვენ ყველას გაგვაჩნია მისი მნიშვნელობის, უნიკალურობისა და გამორჩეულობის შეგრძნება. სპორტი და კულტურა იმ პერიოდში განსაკუთრებული სიამაყისა და თვითგამოხატვის საშუალებას წარმოადგენდა.
თებერვლის ბოლო კვირაში ჩვენ ყოველწლიურად ვიხსენებთ საუკუნის წინანდელ ამბებს, რაც პირველ რიგში ეხება საქართველოს რესპუბლიკის დამოუკიდებლობის გამოცხადებასა და მის დაკარგვას. ჩვენ ვიხსენებთ 70-წლიან საბჭოთა წარსულს, ავით და კარგით, დანაკარგით და შენაძენით, მსხვერპლით და მიღწევით. ასეთი ბედისწერა დაჰყვა საქართველოს, ჩვენი ისტორიის მანძილზე დალხენილი ცხოვრება იშვიათად თუ გვქონია. გვქონდა მშვიდობა, არ გვქონდა დამოუკიდებლობა. გვქონდა დამოუკიდებლობა, გვესეოდა მტერი ყველა მხრიდან, რომელიც ვერ ეგუებოდა თავისუფალ საქართველოს.
დღეს კი, საქართველოს დამოუკიდებლობის აღდგენის 35-ე წელს, ჩვენ მოვახერხეთ შეკავშირება, ეროვნული თვითშეგნების გამოღვიძება, სუვერენიტეტის დაცვა, ქართველად ყოფნის ღირსების აღორძინება და დამოუკიდებელი ნაბიჯების გადადგმა ქვეყნის, სამშობლოს და სახელმწიფოს დასაცავად.  არ შეიძლება ჩვენი ეს ნაბიჯები არ იყოს ღირსებისა და სიამაყის განცდის მქონე.
ქართული კულტურა კი არის სწორედ ის, რაც გვახსენებს თუ რისთვის ვიბრძვით, რას ვიცავთ და რას ვუფრთხილდებით. ეს არის ის, რაც გვეუბნება, თუ რატომ უნდა იყოს საქართველო დამოუკიდებელი, განუყოფელი და ერთიანი.
ყველას გილოცავთ ამ საპატივცემულო ჯილდოების მიღებას და გისურვებთ ამაყად გეტარებინოთ ქართული კულტურის ამაგდართა წოდება, რადგანაც სწორედ ესაა ის იდეოლოგია და თვითშეგნება, რაც ასაზრდოებს ჩვენს ერს და საზოგადოებას”, - განაცხადა შალვა პაპუაშვილმა.
პრეზიდენტმა მიხეილ ყაველაშვილმა პრემიერ-მინისტრ ირაკლი კობახიძის და პარლამენტის თავმჯდომარის შალვა პაპუაშვილის წარდგინებით, კულტურის სფეროს წარმომადგენლები, საქართველოს სახელმწიფო ჯილდოებით - ბრწყინვალებისა და ღირსების ორდენებით დააჯილდოვა.
ლაურეატებს სახელმწიფო ჯილდოები კულტურის სფეროში გამორჩეული მიღწევისა და სფეროს განვითარებაში შეტანილი განსაკუთრებული წვლილისთვის გადაეცათ.
პრეზიდენტის სასახლეში გამართულ ღონისძიებას პრემიერ-მინისტრი ირაკლი კობახიძე, პარლამენტის თავმჯდომარე შალვა პაპუაშვილი, კულტურის მინისტრი თინათინ რუხაძე, აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის თავმჯდომარე სულხან თამაზაშვილი, პარლამენტის წევრები და კულტურის სფეროს წარმომადგენლები დაესწრნენ.

Parliament Speaker: Georgian culture reminds us what we fight for and what we protect
Papuashvili recalled the declaration and subsequent loss of Georgia’s independence a century ago and the country’s 70-year Soviet past
“Georgian culture is precisely what reminds us what we fight for, what we defend and what we cherish,” Parliament Speaker Shalva Papuashvili said while addressing a ceremony honoring representatives of Georgia’s cultural sphere.
Papuashvili noted culture explained why Georgia must remain independent, indivisible and united.
“It is a pleasure to once again gather in the magnificent hall of the Presidential Palace, and it is doubly meaningful to attend such a distinguished event dedicated to honoring representatives of Georgia’s cultural sector. About five months ago, we participated in a similar ceremony, and it is highly commendable that this excellent tradition continues,” he said.
Papuashvili stressed that culture in Georgia is “alive and free,” describing it as one of the main pillars of the country’s identity and uniqueness. He noted that Georgia’s generation, shaped by the second half of the 20th century, witnessed a period when Georgian culture and art stood out for their remarkable achievements. During that time, he said, culture and sport were key sources of pride and self-expression.
Referring to the end of February commemorations, Papuashvili recalled the declaration and subsequent loss of Georgia’s independence a century ago and the country’s 70-year Soviet past. He said Georgia’s history has often been marked by hardship, alternating between peace without independence and independence threatened by external enemies.
“Today, in the 35th year since the restoration of Georgia’s independence, we have managed to unite, awaken national consciousness, protect our sovereignty, restore the dignity of being Georgian and take independent steps to defend our country and statehood. These steps cannot but fill us with a sense of pride and dignity,” he said.
“Georgian culture is what reminds us what we are fighting for. It tells us why Georgia must be independent, indivisible and united.”
The ceremony was held at the Presidential Palace, where President Mikheil Kavelashvili awarded state honors - the Order of Excellence and the Order of Honor - to cultural figures upon the nomination of Prime Minister Irakli Kobakhidze and Parliament Speaker Shalva Papuashvili.
The event was attended by Prime Minister Irakli Kobakhidze, Culture Minister Tinatin Rukhadze, Chairman of the Government of Adjara Sulkhan Tamazashvili, members of parliament and representatives of the cultural sector.