იმუნიტეტი რაიმე ღვთიური აბჯარი არ არის, მისი მოხსნაც შეუძლია პარლამენტს ჩვეულებრივი უმრავლესობით, თუ პარლამენტის წევრი ჩადის დანაშაულს და პროკურატურას აქვს შესაბამისი მტკიცებულებები და შუამდგომლობა, – ამის შესახებ პარლამენტის თავმჯდომარემ შალვა პაპუაშვილმა განაცხადა.
მისი თქმით, გიორგი გახარიას პარტიის წევრების მანდატების შეჩერებასთან დაკავშირებით გადაწყვეტილებას პარლამენტი მიიღებს.
"იმუნიტეტი რაიმე ღვთიური აბჯარი არ არის, მისი მოხსნაც შეუძლია პარლამენტს ჩვეულებრივი უმრავლესობით. აქაც პრობლემა არ იქნებოდა და არც არასდროს ყოფილა თუ პარლამენტის წევრი ჩადის დანაშაულს და პროკურატურას აქვს შესაბამისი მტკიცებულებები და შუამდგომლობა. სხვა დროს მოგვიხსნია იმუნიტეტი, მათ შორის, ნიკა მელიას მოვუხსენით გიორგი გახარიას დაჟინებული მოთხოვნით. დამნაშავეებს იმუნიტეტი არ იცავს, ეს ერთი, მეორე, რაც შეეხება მანდატებს, ეს მანდატები თავად გაიუქმეს. პარლამენტი მიიღებს გადაწყვეტილებას მანდატების შეჩერებასთან დაკავშირებით. ხალხის მიერ არჩეული ადამიანები, ჰქონდათ თავისი მხარდაჭერა 2024 წლის არჩევნებში, როდესაც ღალატობს ამომრჩეველს, რეალურად მთელი ამ პერიოდის განმავლობაში შატალოზე არის, ისინი დაკარგავენ მანდატებს“, – განაცხადა შალვა პაპუაშვილმა.
რაც შეეხება გიორგი გახარიას ქვეყნიდან გასვლას, შალვა პაპუაშვილის თქმით, გამოჩნდა, რომ ის არის ადამიანი, რომელიც ჩვეულებრივად იპარება, როდესაც ფიქრობს, რომ შეიძლება, გამოწვევები არსებობდეს.
"რაც შეეხება გიორგი გახარიას დამალვას საგამოძიებო კომისიისგან და მოულოდნელ გასვლას ქვეყნიდან, რასაც ვხედავთ ჩვენ, მისი თანაპარტიელებიც ვერ სცემენ პასუხს, როდის დაბრუნდება. პირველად გავიგე, რომ ადამიანი მიდიოდეს დაგეგმილ შეხვედრებზე და ცალმხრივი ბილეთი ჰქონდეს ნაყიდი და უკან დასაბრუნებელი ბილეთი არ ჰქონდეს ნაყიდი. ეს ხომ აბსურდია, ამიტომ მის შემთხვევაში შეიძლება, ითქვას რომ თვალის დაპაჭუნებაში გაქრა ეს ადამიანი, ერთი რამე გამოჩნდა, რომ მის მიმდევრებს, მისი როგორი სახეც უნდოდათ რომ დაეხატათ – მამაცი, გამბედავი ადამიანის, აღმოჩნდა ადამიანი, რომელიც ჩვეულებრივად იპარება, როდესაც ფიქრობს, რომ შეიძლება, გამოწვევები არსებობდეს. არ ვიცი, რისი შეეშინდა, ვერ გეტყვით, მაგრამ, როგორც 2021 წელს შეეშინდა და გაიპარა „ქართული ოცნებიდან“, როგორც ჩანს, ახლაც რაღაცის შეეშინდა და გაიპარა საკუთარივე პარტიიდან, მაგრამ, კიდევ ერთხელ, არაფერი საშიში არ არის, საგამოძიებო კომისიაში იმყოფებოდა, ვნახეთ, ჩვეულებრივი სამუშაო გარემო იყო. არ ვიცი, რა პრობლემა იყო, კვლავ მისულიყო და მიეცა განმარტებები, რადგან ასეთი შიში აქვს, დისტანციურ ჩართვაზეც დათანხმდა კომისია და მოვისმენთ“, – განაცხადა შალვა პაპუაშვილმა.

Commenting on Gakharia’s recent departure from Georgia amid ongoing proceedings by the investigative commission, Papuashvili accused the former Prime Minister of “disappearing in the blink of an eye.”
Parliament Speaker Shalva Papuashvili has said that parliamentary immunity was no “divine armor” and could be lifted with a simple majority vote if there was evidence of criminal activity by an MP.
Speaking to reporters on Tuesday, Papuashvili confirmed that Parliament was preparing to vote on the suspension of mandates of MPs affiliated with former Prime Minister Giorgi Gakharia’s For Georgia party, which has boycotted parliamentary sessions and refused to cooperate with a controversial investigative commission probing alleged crimes under the previous United National Movement government.
“Immunity does not protect criminals,” Papuashvili said. “We have lifted immunity in the past, including in the case of Nika Melia, when Giorgi Gakharia himself requested it. If the Prosecutor’s Office has evidence and submits a petition, Parliament can act.”
He added that the MPs in question had effectively “revoked their own mandates” by failing to fulfill their duties, accusing them of betraying the trust of voters who supported them in the 2024 elections.
“Even his party members cannot say when he will return. It’s the first time I’ve heard of someone going to ‘planned meetings’ on a one-way ticket,” he remarked. “No matter how his supporters tried to portray him as brave and courageous, he turned out to be someone who habitually sneaks away when faced with challenges.”
Gakharia, who broke from Georgian Dream in 2021, has come under renewed scrutiny as the ruling party pursues criminal cases against several opposition figures who refused to appear before a parliamentary commission investigating the former UNM government. While Gakharia previously agreed to testify remotely, Papuashvili criticized his decision to leave the country, saying the commission remained open to hearing him via video link.