შოთა ბერეკაშვილი - მნიშვნელოვანი პრობლემა გამოვლინდა რძის, ხორცის და კვერცხის მწარმოებლების შემთხვევაში
სასურსათო პროდუქციის, მედიკამენტებისა და საწვავის ფასწარმოქმნის სტრუქტურის შემსწავლელი პარლამენტის დროებითი კომისიის სხდომაზე, კომისიის თავმჯდომარემ შოთა ბერეკაშვილმა შეაჯამა პირველ სხდომაზე განხილული საკითხები და დაასახელა ის მნიშვნელოვანი პრობლემები, რომლებიც გამოიკვეთა რძის, ხორცის და კვერცხის მწარმოებელ ადგილობრივ კომპანიებთან.
ბერეკაშვილის განცხადებით, მწარმოებელი კომპანიებისთვის, პრობლემურია და გამოწვევად რჩება იმპორტირებული ნედლეულის დიდი პროცენტული წილი, ასევე, მაღალი საოპერაციო ხარჯები, სუპერმარკეტების დომინირება, ნაშთები მართვა და საკრედიტო რესურსების სიძვირე.
"რამდენიმე მნიშვნელოვანი პრობლემა გამოვლინდა, რძის, ხორცის და კვერცხის მწარმოებლების  შემთხვევაში. აღმოჩნდა, რომ მწარმოებლებთან, დაახლოებით 90 % ნედლეულისა წარმოებაში იმპორტირებულია და ეს იმპორტის ინფლაციის რისკების პრობლემას ქმნის, რაც თავისთავად, შესაძლებელია აისახოს ფასის ზრდაში.
ასევე მეორე მნიშვნელოვანი კომპონენტი, რომელიც წინა შეხვედრაზე გამოიკვეთა იყოს ის, რომ მწარმოებლებს კონკრეტულად ამ მიმართულებით აქვთ ძალიან მაღალი საოპერაციო ხარჯები, რომელიც ეხება პროდუქციის რეალიზაციას და ამ შემთხვევაში ვგულისხმობთ გაყიდვების და რეალიზაციის ხარჯებს. მათ ძვირი უჯდებათ სუპერმარკეტების ქსელში შესვლა, სხვადასხვა ტიპის გადასახადების გამო. ეს მნიშვნელოვანი გამოწვევაა მათთვის.  მესამე მნიშვნელოვანი ფაქტორი, რომელიც გამოვლინდა არის ის რომ, კონტრაქტორულ ურთიერთობებში, ჯაჭვში ამ სამ კომპონენტს შორის, ზედა წერტილზე მდგომი სუბიექტები, ამ შემთხვევაში სუპერმარკეტები, მათ გააჩნიათ უფრო მაღალი მოლაპარაკების ძალა და პირობების დაყენების საშუალება, რაც არათანაბარ პირობებში აყენებს  მწარმოებლებს.  ასევე გამოვლინდა  კონკრეტული პრობლემა სამუშაო კაპიტალზე,  გადახდების დაგვიანებაზე, რომელიც,  თავის მხრივ, იძულებულს ხდიდა აღნიშნულ კომპანიებს, რომ საკრედიტო კაპიტალი მოეზიდათ, დამატებითი რესურსი მოეზიდათ, რაც უძვირებდა პროცესს და შესაბამისად აისახებოდა პროდუქციის ღირებულებაში.
ბოლო მნიშვნელოვანი ფაქტორი, რომელიც გამოვლინდა, რომ ნაშთების მართვა მნიშვნელოვანი გამოწვევა იყო რიგი კომპანიებისთვის, განსაკუთრებით ხორცის და ძეხვეულის წარმოებაში. დანაკარგი შეადგენდა 5-6 %-ს. როდესაც კომპანიას მოგება აქვს 5 % და დანაკარგი 5 - % ეს მნიშვნელოვანი გამოწვევაა.  ასევე ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი გამოწვევა იყო საკრედიტო რესურსის სიძვირე“, - განაცხადა შოთა ბერეკაშვილმა.

Speaking after the commission’s first session on Friday, chair Shota Berekashvili said discussions with local producers of dairy, meat and eggs revealed several structural factors affecting costs and potentially influencing consumer prices
A temporary commission of the Parliament of Georgia examining the pricing structure of food products, medicines and fuel has identified heavy reliance on imported raw materials and the dominant position of supermarket chains as major challenges for domestic food producers.
Speaking after the commission’s first session on Friday, chair Shota Berekashvili said discussions with local producers of dairy, meat and eggs revealed several structural factors affecting costs and potentially influencing consumer prices.
According to the commission’s findings, approximately 90% of raw materials used by producers in these sectors are imported. This level of dependency exposes companies to external inflationary pressures and exchange rate risks, which may be reflected in final retail prices.
Producers also pointed to high operational costs, particularly expenses associated with accessing major supermarket chains. These include various listing and service fees, which increase the cost of product distribution.
Another issue raised concerns the imbalance in bargaining power within the supply chain. Supermarket chains, positioned at the top of the retail structure, were described as having stronger negotiating leverage in contractual relationships, often setting terms that place producers at a disadvantage.
Cash flow constraints were also highlighted. Delayed payments from retail partners reportedly compel companies to seek additional credit financing, increasing their financial burden and overall production costs.
In the meat and processed meat sector, inventory management was identified as a further challenge, with reported losses reaching 5-6%. Given that average profit margins are estimated at around 5%, such losses can significantly impact overall profitability.
Finally, producers cited the high cost of credit as a persistent obstacle to sustainable operations.