შსს ბოლო ცხრა თვის რეგისტრირებული დანაშაულის სტატისტიკას აქვეყნებს.
"მიმდინარე წლის 9 თვის მონაცემებით, რეგისტრირებული დანაშაულის გახსნის მაჩვენებელმა უმაღლეს ნიშნულს – 67,25%-ს მიაღწია, რაც წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით გაზრდილია. თავად რეგისტრირებული დანაშაულის რაოდენობა კი 40 464 ფაქტს შეადგენს, რაც 2024 წელთან შედარებით, დანაშაულების გამოვლენის ზრდისა და პოლიციის მხრიდან გააქტიურებული ბრძოლის პროპორციულად, მომატებულია მხოლოდ 2,26%-ით.
ქვეყანაში ნარკოტიკული საშუალებების უკანონო ბრუნვისა და გავრცელების წინააღმდეგ, შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომლების მიერ ინტენსიურ რეჟიმში, მთელი ქვეყნის მასშტაბით გატარებული ოპერატიული ღონისძიებებისა და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, მიმდინარე წლის 9 თვეში ნარკოდანაშაულის ფაქტების გამოვლენა 46,92%-ით არის გაზრდილი და ჯამში გამოვლენილია 7 199 ფაქტი. ამასთან, 2025 წლის იანვარ-სექტემბრის პერიოდში ნარკოტიკული საშუალებების უკანონო რეალიზაციის 660 ფაქტი გამოვლინდა.
75%-იანი ზრდა ფიქსირდება ისეთი კატეგორიის დანაშაულების გამოვლენის მიმართულებით, როგორიცაა ე.წ. ქურდულ სამყაროსთან დაკავშირებული დანაშაულები, ასევე, 33%-იანი ზრდა ფიქსირდება ცეცხლსასროლი იარაღის უკანონო შეძენა, შენახვისა და ტარების მიმართულებითაც.
2025 წლის ბოლო ცხრა თვის მონაცემებით შემცირებულია ისეთი კატეგორიის დანაშაულები, როგორიცაა: ბინიდან ქურდობა, ყაჩაღობა, თაღლითობა და გამოძალვა.
ასევე შემცირებულია, განზრახ მკვლელობების რაოდენობა. მნიშვნელოვანი კლების ტენდენცია ფიქსირდება ადამიანის ჯანმრთელობის წინააღმდეგ ჩადენილი დანაშაულის ფაქტების კუთხით - აღნიშნული დანაშაულების მაჩვენებელი, 2024 წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით , 4,48%-ით შემცირდა.
შემცირებულია სქესობრივი დანაშაულების რაოდენობაც – გასული წლის ანალოგიურ მაჩვენებელთან შედარებით, 2025 წელს დაფიქსირდა 121 ფაქტით ნაკლები. ასევე, შემცირებულია კიბერდანაშაულისა და ტრეფიკინგის, მათ შორის არასრულწლოვანთა ვაჭრობის ფაქტების რაოდენობა.
2025 წლის ცხრა თვეში, გასულ 2024 წელთან შედარებით, გაზრდილია სატრანსპორტო დანაშაულების რაოდენობა, მათ შორის 181 ერთეულით მომატებულია ტრანსპორტის მოძრაობის უსაფრთხოებისა ან ექსპლუატაციის წესის დარღვევის ფაქტები", - აღნიშნულია შსს-ს ინფორმაციაში.

Georgia’s Ministry of Internal Affairs on Saturday said the country’s crime detection rate for the first nine months of the year had reached its highest level yet - 67.25 percent, marking an increase compared to the same period last year.
The body added 40,464 crimes were registered across the country in the reporting period - a 2.26 percent rise year-on-year, which the Ministry attributes to intensified police efforts and improved crime detection mechanisms.
The Ministry highlighted a significant rise in the detection of drug-related crimes, which increased by 46.92 percent, with a total of 7,199 cases identified between January and September. Within this category, authorities uncovered 660 cases of illegal drug sales.
Crimes linked to the so-called “thieves’ world” saw a 75 percent increase, while violations related to the illegal possession, storage and carrying of firearms rose by 33 percent.
At the same time, several serious crime categories showed notable declines. The Ministry reported a decrease in burglaries, robberies, fraud and extortion cases compared to last year. The number of intentional homicides also dropped, as did crimes against human health, which fell by 4.48 percent year-on-year.
Additionally, sexual offenses decreased by 121 cases compared to 2024 and reductions were also recorded in cybercrime and human trafficking, including offenses involving juvenile exploitation.
The Ministry noted an increase in transport-related offenses, including a rise of 181 cases of traffic safety and vehicle operation violations compared to the previous year.