შსს - მოვუწოდებთ აქციის მონაწილეებს, არ განახორციელონ კანონსაწინააღმდეგო ქმედებები და არ მოახდინონ გზის სავალი ნაწილის ხელოვნურად ბლოკირება
მოვუწოდებთ აქციის მონაწილეებსა და ორგანიზატორებს, პროტესტი გამოხატონ კანონის დაცვით, წინააღმდეგ შემთხვევაში, ყველა სამართალდამრღვევის მიმართ კანონით განსაზღვრული ზომები გატარდება, - ამის შესახებ შსს-ს განცხადებაშია აღნიშნული.
"როგორც საზოგადოებისთვის ცნობილია, 2025 წლის 17 ოქტომბრიდან ძალაში შევიდა საქართველოს პარლამენტის მიერ დამტკიცებული საკანონმდებლო ცვლილებები. გვსურს კიდევ ერთხელ განვმარტოთ თუ რას გულისხმობს აღნიშნული ცვლილებები.
კანონის ახალი რედაქციის თანახმად, 60 დღემდე ადმინისტრაციულ პატიმრობას გამოიწვევს შეკრება-მანიფესტაციისას:
ცეცხლსასროლი ან/და ცივი იარაღის, ფეთქებადი, ადვილად აალებადი, რადიოაქტიური ნივთიერების ან პიროტექნიკური ნაწარმის ქონა;
აკრძალული საგნის ან ნივთიერების ქონა;
საქართველოს კანონმდებლობით გათვალისწინებულ შემთხვევაში, შსს-ს მოთხოვნით შეწყვეტილ შეკრებაში მონაწილეობა.
შეკრების მონაწილეებისთვის 15 დღემდე, ხოლო ორგანიზატორებისთვის − 20 დღემდე ადმინისტრაციულ პატიმრობას გამოიწვევს შეკრება-მანიფესტაციისას:
სახის ნიღბით ან სხვა საშუალებით დაფარვა;
ცრემლმდენი ან/და მომწამვლელი ნივთიერების ქონა;
გზის სავალი ნაწილის ხელოვნურად გადაკეტვა, თუ ამას არ მოითხოვს შეკრებაში მონაწილე პირთა რაოდენობა;
დროებითი კონსტრუქციის მოწყობა, რაც საფრთხეს ქმნის ან ხელს უშლის შეკრებას ან/და პოლიციის მიერ საზოგადოებრივი წესრიგისა და უსაფრთხოების დაცვას.
ჩამოთვლილი ყველა ქმედების ჩამდენ პირს პირველ ჯერზე, შესაძლოა, დაეკისროს ადმინისტრაციული პატიმრობა, ხოლო ქმედების განმეორების (სახდელდადებული პირის მიერ 1 წლის განმავლობაში ქმედების ჩადენა)
შემთხვევაში სისხლის სამართლებრივი პასუხისმგებლობა, რაც სასჯელის სახით ითვალისწინებს თავისუფლების აღკვეთას 1 წლამდე ვადით, ხოლო ქმედების არაერთგზის ჩადენისას − 2 წლამდე ვადით.
გარდა ამისა, სისხლისსამართლებრივ პასუხისმგებლობას გამოიწვევს მესამედ ან მეტჯერ ჩადენილი პოლიციისადმი დაუმორჩილებლობა ან/და პოლიციელისთვის შეურაცხყოფის მიყენება. აღნიშნულ ქმედებაზე სასჯელის სახით გათვალისწინებულია თავისუფლების აღკვეთა ერთ წლამდე ვადით, ხოლო არაერთგზის ქმედების ჩადენისას − 2 წლამდე ვადით.
კიდევ ერთხელ მოვუწოდებთ აქციის მონაწილეებსა და ორგანიზატორებს, პროტესტი გამოხატონ „შეკრებებისა და მანიფესტაციის შესახებ“ საქართველოს კანონით დადგენილი მოთხოვნების დაცვით, არ განახორციელონ კანონსაწინააღმდეგო ქმედებები და არ მოახდინონ გზის სავალი ნაწილის ხელოვნურად ბლოკირება.
წინააღმდეგ შემთხვევაში, შინაგან საქმეთა სამინისტრო იმოქმედებს კანონით მისთვის მინიჭებული მანდატის ფარგლებში, მოახდენს ყველა სამართალდამრღვევი პირის იდენტიფიცირებას და მათ მიმართ გაატარებს კანონით განსაზღვრულ შესაბამის ზომებს", - აღნიშნულია განცხადებაში.

Georgian Ministry of Internal Affairs urges protesters to avoid illegal actions and refrain from blocking roads
The Ministry of Internal Affairs of Georgia on Friday called on protesters and organisers to express their dissent peacefully and in accordance with the law, warning that any violations will lead to legal consequences.
“As is known to the public, the legislative amendments approved by the Parliament of Georgia came into effect on October 17, 2025. We would like to once again clarify what these changes entail,” the Ministry stated.
The body added under the new law, participation in a rally while carrying firearms, knives, explosives, flammable or radioactive materials, or participating in a gathering that has been lawfully suspended by the MIA, may result in up to 60 days of administrative detention.
Additionally, covering one’s face with a mask, possessing tear gas or toxic substances, artificially blocking roads, or setting up temporary structures that pose safety risks may lead to up to 15 days of detention for participants and up to 20 days for organisers.
Repeat violations within a year could lead to criminal charges, punishable by up to one year in prison, and for multiple repeat offenses, up to two years. The same penalties apply to repeated disobedience or insults directed at police officers.
“We once again urge protesters and organisers to express their protest in compliance with the Georgian Law on Assemblies and Demonstrations, refrain from illegal actions, and avoid the artificial blocking of roads. Otherwise, the Ministry will act within its legal mandate, identify offenders and take appropriate legal measures,” the statement concluded.